Ombudsmanın nümayəndəsi insan alverinə qarşı mübarizəyə və əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına dair tədbirlərdə çıxış edib
06-09-2022 1558 dəfə oxunub
Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov Masallı Gənclər Evi sosial xidmət müəssisəsi və Masallı Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkil etdiyi “İnsan alverinin qurbanına çevrilmə!” adlı tədbirdə iştirak edib.
O, tədbirdə “İnsan alveri: təhlükələr və qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi” mövzusunda çıxış edib. Çıxış zamanı iştirakçılara Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının insan alverinə qarşı mübarizə sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Keçirilən tədbirdə idarə, müəssisələrin əməkdaşları və fəal gənclər iştirak ediblər.
Ombudsmanın Cənub Regional Mərkəzi tərəfindən növbəti maarifləndirici tədbir isə Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) Masallı KOB nümayəndəliyi ilə birgə “Əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsasları və onların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində dövlət qurumlarının rolu” mövzusunda təşkil olunub. Sosial Sahibkarlıq və Məşğulluq Mərkəzində keçirilmiş tədbirdə sağlamlıq imkanları məhdud və həssas sosial qruplara aid şəxslər iştirak ediblər.
Regional mərkəzin rəhbəri Z.İsmayılov əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmininə göstərilən diqqət barədə danışarkən Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Aparatın strukturunda Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun yaradıldığını bildirib.
Çıxış zamanı əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsas prinsipləri, bu şəxslərin hüquqi vəziyyətinin əsasları, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” BMT Konvensiyası və bu sahədə ictimai maarifləndirmənin əhəmiyyəti kimi mövzulara toxunulub.
Sonda tədbir iştirakçılarının fikirləri dinlənilib, qaldırdıqları məsələlərlə bağlı münasibət bildirilib.

Ombudsman's representative spoke at the events on combating trafficking in human beings and protecting the rights of persons with disabilities
06-09-2022 1559 dəfə oxunub
The Head of the Ombudsman's Southern Regional Center Mr. Ziya Ismayilov participated in an event entitled "Don't become a human trafficking victim!" that was jointly organized by Masalli Youth House Social Care Facility and Masalli District Youth and Sports Department.
During the event, he made a speech on "Trafficking in human beings: threats and implementation of preventive measures". The speech also enlightened the participants on the activities of the Ombudsman Institution in the field of combating trafficking in human beings.
The event brought together the staff members of various departments and entities, as well as active youth representatives.
Another awareness-raising event was co-organized by the Ombudsman's Southern Regional Center and the Small and Medium Business (SMB) Development Agency's Masalli SMB Office on the topic of "The basics of state policy on persons with disabilities and the role of state bodies in the protection of their rights". The event hosted in the Social Entrepreneurship and Employment Center was attended by people with limited health capacities and persons from vulnerable social groups.
While speaking about the care for ensuring the rights of persons with disabilities, the Head of the Regional Center Mr. Ismayilov underlined the establishment of the Unit for Protection of the Rights of Persons with Disabilities at the initiative of the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva.
He also touched upon the main principles of relevant state policy, the basics of the legal status of this population group, the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, and the importance of public education in this field.
In conclusion, the participants of the event expressed their opinions, and the questions raised by them were addressed.