Milli Preventiv Qrup tərəfindən sosial xidmət müəssisəsinə başçəkmə həyata keçirilib
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin 1 saylı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün sosial xidmət müəssisəsinə baş çəkiblər.
Başçəkmə zamanı müəssisənin bütün ərazisinə, o cümlədən yataqxanaya, mətbəxə, yeməkxanaya, reabilitasiya və tibb otaqlarına baxış keçirilib, sosial xidmətin təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət araşdırılıb.
Rəftar məsələlərinin öyrənilməsi məqsədilə müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları, burada çalışan psixoloq, sosial işçi və digər ixtisaslı mütəxəssislərlə söhbət aparılıb.
MPQ üzvləri tərəfindən başçəkmə zamanı saxlanma şəraiti ilə bağlı aşkar olunan çatışmazlıqların aradan qaldırılması, habelə əlilliyi müəyyən edilmiş uşaqların hüquqlarının təmini və təbliği, habelə bu sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müəssisə rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib. Bununla yanaşı, Ombudsmana müraciət formaları, 24 saat fəaliyyət göstərən 916 Çağrı Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman conducted visit to social care facility
Members of the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) conducted a visit to the Social Care Facility No.1 for Children with Limited Health Capacities of the Social Services Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of the Population.
During the visit, all the areas of the facility, including its dormitory, kitchen, canteen, rehabilitation and medical rooms were inspected, and the existing situation of arranging social care was monitored.
The administration and staff of the facility, as well as the psychologist, social worker and other specialists were interviewed in order to investigate the treatment issues.
The NPG members made relevant recommendations to the facility administration on the elimination of shortcomings found in the living conditions during the visit, as well as on ensuring and promoting the rights of children with disabilities, and improving activities in this field. Moreover, detailed information was given about the means of application to the Ombudsman, including the 24-hour Call Center 916.