Ombudsman Səbinə Əliyeva Baş prokuror Kamran Əliyevlə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Baş prokuror Kamran Əliyev arasında görüş keçirilib.
Görüş zamanı tərəflər insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi ilə bağlı mühüm əhəmiyyət kəsb edən məsələləri müzakirə edərək, birgə əməkdaşlıq istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə insan hüquqlarının daha səmərəli təmini istiqamətində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn məsələlər və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən verilmiş tövsiyələrin milli qanunvericiliyə implementasiyası sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına da toxunulub.
Bundan başqa, Ombudsmanın milli preventiv mexanizm mandatı çərçivəsində ehtimal olunan işgəncə və digər qeyri-insani, ləyaqəti alçaldan rəftar hallarının qarşısının alınması məqsədilə istintaq, təhqiqat və əməliyyat-axtarış fəaliyyətində qanunların icrasına nəzarətin təşkilində yeni yanaşmaların tətbiqi imkanları geniş müzakirə edilib.
Görüşdə prokurorluq orqanları tərəfindən mediada və sosial şəbəkələrdə milli, irqi, sosial və ya dini nifrət və düşmənçiliyin salınmasına yönələn fəaliyyətlə məşğul olan, yalan və ya həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayan şəxslərə xəbərdarlıq edilməsinin gələcəkdə baş verə biləcək qanunazidd halların qarşısının alınmasında mühüm rol oynadığı qeyd olunub.

The Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva held a meeting with the Prosecutor General Mr. Kamran Aliyev
A meeting was held between the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and the Prosecutor General Mr. Kamran Aliyev.
In the course of the meeting, the sides discussed the necessary issues related to the effective protection of human rights and freedoms, as well as exchanged views about the directions of joint cooperation.
During the meeting, they also touched upon the cooperation opportunities on improving the legislation to better ensure human rights, issues arising from the international treaties to which our country is a party, and implementing the recommendations of the international organizations on national legislation.
Furthermore, broad discussions were conducted on the possibilities of application of new approaches in organizing control over the implementation of laws during the investigation, inquiry, and operational-search activities in order to prevent the possible cases of torture or other inhuman, degrading treatment within the framework of the Ombudsman’s National Preventive Mechanism mandate.
It was mentioned that the warnings addressed by the prosecutor's offices to the persons promoting national, racial, social, or religious hatred or enmity through the media and social networks, as well as those spreading false or fake information, play an important role in preventing illegal acts which can occur in the future.