Ombudsman Aparatının əməkdaşları Kəlbəcər rayonunda minaya düşmüş hərbi hissə komandiri Vüqar İsbəndiyarovu növbəti dəfə ziyarət ediblər
01-08-2022 1508 dəfə oxunub
Ombudsman Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında hərbçi ilə keçirilmiş növbəti ziyarət zamanı ona bir daha Ombudsmanın adından şəfa diləkləri çatdırılıb, sağlamlıq vəziyyəti və qayğıları öyrənilib. Görüşdə hərbçinin səhhətinin stabil olduğu bildirilib.
V. İsbəndiyarov mütəmadi olaraq vəziyyətinin diqqətdə saxlanılmasına görə Ombudsmana minnətdarlığını ifadə edib.

Employees of the Ombudsman Office implemented the next visit to the military unit commander Vugar Isbendiyarov, injured in a mine explosion
01-08-2022 1509 dəfə oxunub
Head of the Servicemen Rights Protection Unit, Mr. Fazail Hasanov, and employees of the Western Regional Center implemented the next visit to the commander military unit of the Ministry of Defense, Vugar Isbendiyarov, who was injured in a mine explosion in Kalbajar district.
During the visit carried out by the instructions of the Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman’s representatives learned about the health situation and problems of the injured serviceman. It was stated that the health of the serviceman is stable.