Ombudsmanın nümayəndəsi gender bərabərliyinə dair konfransda çıxış edib
Avropa İttifaqı və BMT-nin Əhali Fondunun dəstəyi ilə aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə “Gender bərabərliyi naminə: gender stereotipləri və gender əsaslı zorakılığa qarşı” proqramı çərçivəsində icra edilən “Antenatal və uşaq baxımı xidmətlərinə kişilərin cəlb edilməsi üzrə işin təşkili” mövzusunda layihənin nəticələrinə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Layihə “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyi ilə İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, Ə.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutu və Azərbaycan Tibb Universiteti ilə əməkdaşlıqda həyata keçirilib. Layihənin məqsədi ana və uşaq sağlamlığı ilə məşğul olan ailə həkimləri, pediatrlar, ginekoloq tərəfindən hamiləlik, doğuş və uşağa qayğı prosesində analarla yanaşı ataların da iştirakının təşviq edilməsi və onların geniş maarifləndirmə işinə cəlb edilməsindən ibarət olub. Bununla əlaqədar olaraq, layihə çərçivəsində həyata keçirilmiş işlər, nəticələrin davamlılığının təmin edilməsi və növbəti hədəflərin müəyyənləşdirilməsi müzakirə olunub.
Konfransda iştirak edən Ombudsman Aparatının nümayəndəsi Aytən Tarverdiyeva təsisatın gender bərabərliyi sahəsində fəaliyyətindən danışaraq, “İnsan Hüquqları Aylığı”, “Sülh Aylığı”, “Uşaq Hüquqları Aylığı”, həmçinin “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyası çərçivəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən Bakıda və regionlarda geniş maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyini qeyd edib. O, bu aylıqların əhalinin müxtəlif qrupları üçün maarifləndirmə işinin daha kütləvi şəkildə həyata keçirilməsinə, habelə insanların gender düşüncəsinin və gender mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsinə imkan yaratdığını vurğulayıb.
Bununla yanaşı, əhalinin reproduktiv sağlamlığı və ailə planlanması ilə bağlı qanunun qəbulunun sürətləndirilməsinin Ombudsmanın illik məruzələrində tövsiyələr arasında yer aldığı da iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.

A staff member of the Ombudsman spoke at the conference on gender equality
A conference dedicated to the results of the Project on “Organization of the Engagement of Men in Antenatal and early Child Care Services” implemented within the Program on “For Gender Equality: Against Gender Stereotypes and Gender-Based Violence”, funded by EU and UNFPA was held with the participation of the representatives of relevant stakeholders.
The Project was implemented in the framework of the cooperation “Hopeful Future” Social Initiatives Public Union, Public Health and Reforms Center, Azerbaijan State Advanced Training Institute for Doctors named after A. Aliyev, and Azerbaijan Medical University. The aim of this project was to encourage and raise awareness of fathers by family doctors specializing in maternal and infant health, pediatricians, and gynecologists to participate during pregnancy, childbirth, and child-care processes, along with mothers. Thus, within the project, the work done, the issues related to sustainability of the outcomes, and identifying future task tracking were discussed.
The Ombudsman’s representative who participated in this conference, Ms. Ayten Tarverdiyeva delivered a speech about the Ombudsman’s institute’s activity in gender equality and human rights advocacy work carried out during month-long campaigns such as “Human Rights Month”, “Peace Month”, “Child Rights Month” and international campaign “16 Day Activism against Gender-Based Violence” across the country. She said that this advocacy work facilitates raising awareness of a broad audience of various population groups, and the development of gender thinking and gender culture in society.
Furthermore, it was said that the recommendation to speed up the adoption of the laws on the reproductive health of people and family planning was included in the list of recommendations in the Ombudsman’s Annual Report.