Ombudsmanın nümayəndəsi miqrasiya siyasətinə dair seminarda iştirak edib
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək (MOBILAZE 2)” layihəsi çərçivəsində miqrasiya siyasəti dövriyyəsinə dair 2 günlük beynəlxalq seminar keçirilib.
Ombudsman Aparatının da təmsil olduğu seminarda yerli ekspertlərlə yanaşı, Maastrixt İdarəçilik Məktəbi və UNU-MERIT-in miqrasiya üzrə beynəlxalq ekspertləri də təqdimatlarla çıxış ediblər. Seminarda ekspertlər tərəfindən miqrasiya siyasəti ilə bağlı seçilmiş ölkə təcrübələrinin öyrənilməsinə dair hesabatın nəticələri barədə təqdimat nümayiş etdirilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının əməkdaşı Turan Cahangirova bir sıra Avropa İttifaqı və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin miqrasiya sahəsində təcrübələri nəzərə alınmaqla miqrasiya kontekstində insan hüquqlarının müxtəlif sahələri üzrə yeni konsepsiyaların formalaşdırılması, monitorinq və qiymətləndirmə prosedurlarının səmərəli həyata keçirilməsi ilə bağlı ölkə Ombudsmanının tövsiyələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. O, Azərbaycanda 20 ildir fəaliyyət göstərən Ombudsman təsisatı tərəfindən ölkə ərazisində olan əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərlə yanaşı, xarici ölkələrdə yaşayan soydaşlarımızın hüquqlarının təmini istiqamətində əldə edilmiş müsbət təcrübələr barədə məlumat verib. Ombudsmanın nümayəndəsi milli miqrasiya strategiyaları hazırlanarkən uşaqların, qadınların, ahılların və digər həssas qruplardan olan miqrantların inklüzivliyinin və xüsusi maraqlarının nəzərə alınmasının vacibliyini qeyd edib.

The representative of the Ombudsman participated in the seminar on migration policy
A 2-day international seminar on the migration policy cycle was held within the framework of the “EU-funded MOBILAZE 2 Project on the Support the Implementation of the Mobility Partnership in Azerbaijan “.
In addition to local experts, international experts on migration from the Maastricht School of Management and UNU-MERIT also made presentations at the seminar, which was also attended by the staff member of the Ombudsman’s Office. At the seminar, experts presented the outcomes of the report on the study on migration policy experiences of the selected country.
At the event, Ms. Turan Jahangirova, a staff member of the Office of the Ombudsman, brought to the attention of the participants the Ombudsman’s recommendations on the formation of new concepts in various areas of human rights in the context of migration, and the effective implementation of monitoring and evaluation procedures, taking into account the experiences of a number of EU and Eastern Partnership countries in the field of migration. She informed the participants about the accomplishments of the Ombudsman Institution, which has been operating in Azerbaijan for 20 years, ensuring the rights of our compatriots abroad, along with foreigners and stateless persons in our country. Ms. Jahangirova noted the importance of considering the inclusion and special interests of migrant children, women, the elderly, and other migrants from other vulnerable groups when developing national migration strategies.