Ombudsman BQXK-nın ölkəmizə yeni təyin olunmuş nümayəndəsi ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva səlahiyyət müddətinin bitməsi ilə əlaqədar Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Arian Baueri və tanışlıq məqsədilə Nümayəndəliyin yeni təyin olunmuş rəhbəri Draqana Kojiçi qəbul edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva qonaqları salamlayaraq, BQXK-nın ölkəmizdə həyata keçirdiyi işlər, Ombudsman Aparatı ilə qurulmuş əlaqələr barədə danışıb. S.Əliyeva Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 3890 azərbaycanlının taleyi ilə bağlı məsələyə toxunaraq, postmüharibə dövründə bu şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi istiqamətində səylərin artırılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı tərəflər arasında birgə əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirə aparılıb.Əməkdaşlıq çərçivəsində humanitar hüquq normalarının təbliği və tətbiqi istiqamətində maarifləndirmə tədbirlərinin təşkilinin önəmi qeyd olunub.
Ombudsman A.Bauerə təşəkkürünü bildirərək, gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və yeni nümayəndə D.Kojiçi təyinatı münasibətilə təbrik edib.
Öz növbəsində qonaqlar səmimi qəbula görə Ombudsmana təşəkkür ediblər. D.Kojiç Ombudsman Aparatı ilə əməkdaşlığın uğurla inkişaf edəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

Ombudsman had a meeting with a new ICRC Representative appointed to Azerbaijan
The Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva had a meeting with the former head of the ICRC in Azerbaijan Ms. Arian Bauer due to the expiring her tenure and a newly appointed ICRC Representative to the country Ms. Dragana Kojic for getting acquaintance.
Greeting the guests, the Ombudsperson gave information about the ICRC activities carried out in the country, and the cooperation built between the Ombudsman Office and ICRC. Recalling the situation of 3890 Azerbaijanis who went missing during the First Karabakh War, highlighted the importance of increasing efforts to solve the issues during the postwar period.
During the meeting, the parties discussed further cooperation perspectives. The significance of organizing awareness-raising events on the promotion and implementation of international humanitarian law norms.
The Ombudsperson thanked Ms. Bauer and wished her success in her future career and congratulate Ms. Kojic on her appointment.
Meanwhile, the guests expressed their gratitude to the Ombudsperson for her warm reception. Ms. Kojic expressed her confidence in further developing mutual cooperation with the Ombudsman Institution.