Ombudsmanın regional mərkəzləri “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində silsilə tədbirlər təşkil edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın Şimal, Cənub, Şərq, Qərb regional mərkəzləri tərəfindən hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Keçirilən tədbirlərdə yerli icra və özünüidarəetmə orqanlarının, digər müəssisə, idarə və təşkilatların əməkdaşları, şagirdlər, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirlərdə müstəqil Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, onların müdafiəsi və daha da genişləndirilməsinin dövlətin ən ali məqsədi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Tədbirlər zamanı bildirilib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 18 iyun 1998-ci il tarixli sərəncamı ilə ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji dövlət sənədi olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” təsdiq olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18.06.2007-ci il tarixli sərəncamına əsasən hər il iyun ayının 18-nin Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunduğu, ənənəvi olaraq Ombudsman tərəfindən 18 may-18 iyun tarixlərində “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Çıxışlar zamanı insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində qəbul edilmiş dövlət proqramları, qanunvericilik aktları, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq sənədlər, həmçinin Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirlər uşaqların, gənclərin, qadınların, ahılların, əlilliyi olan şəxslərin, qaçqın, məcburi köçkün və miqrantların, habelə əhalinin digər sosial qruplarının sağlamlığının qorunması, təhsil, sosial təminat və digər hüquqlarının müdafiəsi, sağlam həyat tərzinin təbliği, erkən nikahların fəsadları, məişət zorakılığı, narkomaniya və ayrı-seçkiliklə mübarizə mövzularını əhatə edib. Tədbirlərdə iştirakçılar da fikirlərini bölüşərək, keçirilən hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin əhalinin hüquq düşüncəsi və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsində mühüm rol oynadığını bildiriblər.

The Regional Centers of the Ombudsman organized a series of events as part of Human Rights Month
Legal awareness events were held by the Ombudsman's Regional Centers (Northern, Southern, Eastern, and Western regions) within the framework of the "Human Rights Month" announced by the Ombudsman of Azerbaijan.
Employees of local executive and self-government bodies, other enterprises, departments and organizations, students, and public representatives took part in the events.
It was noted at the event that ensuring, protecting, and further expanding human rights and freedoms in independent Azerbaijan is the highest goal of the state.
During the event, it was noted that the order of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev dated June 18, 1998, approved the "State Program for the Protection of Human Rights", the first strategic state document in the field of human rights in our country.
It was said that according to the decree of the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated 18.06.2007, June 18 is celebrated as Human Rights Day in Azerbaijan, and the Ombudsman traditionally declares the “Human Rights Month” campaign from May 18 to June 18.
During the speeches, detailed information was provided on the state programs adopted in the field of protection of human rights and freedoms, legislative acts, international documents to which our country is a party, as well as the Ombudsman's activities in protecting human rights and freedoms.
The issues related to measures to protect the health of children, youth, women, the elderly, people with disabilities, refugees, IDPs, and migrants, as well as other social groups, education, social security, and other rights, promotion of healthy lifestyles, complications of early marriages, domestic violence, drug abuse, and anti-discrimination were discussed during the events.
The participants also shared their views, underlying the importance of legal awareness-raising events in the development of legal thinking and the legal culture of the society.