18-06-2022 1472 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva IX Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində keçirilən “XXI əsrdə insan hüquqları, demokratiya və yeni çağırışlar” adlı paneldə çıxış edib.
Forum iştirakçılarını salamlayan S.Əliyeva çıxışında ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən islahatlar haqqında ətraflı məlumat verib.
Ombudsman artıq 15 ildir ki, 18 iyun tarixinin Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunduğunu diqqətə çatdıraraq, iştirakçıları bu münasibətlə təbrik edib.
S.Əliyeva çıxışı zamanı bu il 20 illiyi qeyd olunan Azərbaycan Ombudsman təsisatının fəaliyyət istiqamətləri, habelə müsbət təcrübələri barədə danışıb.
S.Əliyeva Azərbaycan təcrübəsinə istinad edərək, məhkəmədənkənar hüquq müdafiəsi mexanizmi olan ombudsmanların və milli insan hüquqları institutlarının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsində dövlətin dəstəyinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Çıxış etdiyi panelin olduqca aktual bir problemə həsr olunduğunu bildirən Ombudsman qlobal səviyyədə insan hüquqlarına təhdid olan məsələlərə toxunub.
S.Əliyeva sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri törədənlərin cəzalandırılmasının zəruriliyini vurğulayaraq, bu cinayətlərlə bağlı ədalət mühakiməsinə cəlb edilmə zamanı ayrı-seçkiliyə, ikili standartlara yol verilməsinin əsas problemlərdən biri olduğunu bildirib.
Müvəkkil beynəlxalq təşkilatların prinsipial məsələlərdə susqunluq nümayiş etdirməsinin müharibə və münaqişələrə səbəb olduğunu, nəticədə beynəlxalq insan hüquqları ilə yanaşı, humanitar hüquq normalarının da pozulduğunu təəssüflə qeyd edib.

The Ombudsman spoke at the IX Global Baku Forum
The Human Rights Commissioner Sabina Aliyeva spoke at the panel “Human Rights, Democracy and New Challenges in the XXI century” in the IX Global Baku Forum.
Ms. Aliyeva, gave broad information on the human rights reforms implemented at the national level, greeting the Forum participants.
The Ombudsman congratulated the participants on the 18 June- Human Rights Day in Azerbaijan, which has been celebrated already for 15 years.
In her speech, S.Aliyeva shared the scope of the activity of the Azerbaijani Ombudsman Institute, which marks its 20th anniversary and good practices.
Referring to the Azerbaijani experience, S.Aliyeva noted the importance of the support of the state to the NHRIs and ombudsmen as non-judicial protection mechanisms.
The Ombudsman touched upon the issues threatening human rights at the global level, underlining that the panel was dedicated to the most topical issues.
S.Aliyeva also noted that one of the main problems is the demonstration of discrimination and double standards in the prosecution of the crimes against peace and humanity, war crimes, given that the punishment of such grave offenses.
The Ombudsman with heartfelt said that silence on fundamental issues by international organizations has led to wars and conflicts, as a result of which the norms of international human rights and humanitarian law.