Ombudsman Aparatı “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində hazırladığı “Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin informasiya əldə etmək hüququ” adlı yeni maarifləndirici bukletləri ictimaiyyətə təqdim edir
17-06-2022 1575 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 69-cu maddəsinə əsasən, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Azərbaycan Respublikasında olarkən, qanunla və ya Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilə ilə başqa hal nəzərdə tutulmayıbsa, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları ilə bərabər bütün hüquqlardan istifadə edə bilər və bütün vəzifələri yerinə yetirməlidirlər.
Müvəkkil ölkədəki bütün əhali qrupları ilə yanaşı, miqrantların, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin də hüquqlarının müdafiəsini diqqət mərkəzində saxlayır.
Ombudsman və Aparatın əməkdaşları tərəfindən müntəzəm olaraq, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı və Yevlax şəhərlərində yerləşən Qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə başçəkmələr həyata keçirilir, burada saxlanılan şəxslərlə görüşlər keçirilməklə onların hüquqlarının, o cümlədən informasiya əldə etmək hüququnun təmini vəziyyəti araşdırılır və mövcud nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər görülür.
“İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 2-ci maddəsinə əsasən, hər kəs özü birbaşa və ya nümayəndəsi vasitəsilə informasiya sahibinə müraciət etmək, informasiyanın növünü və əldə etmə formasını seçmək hüququna malikdir.
Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa uyğun olaraq, informasiya sahibi olan dövlət orqanlarının, yerli özünüidarə orqanlarının və vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirir.
Ombusman Aparatı tərəfindən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin bu sahədə nəzəri biliklərinin və məlumatlılığının artırılması məqsədilə informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi mövzusunda 4 fərqli dildə (Azərbaycan, ingilis, rus və Ukrayna) bukletlər hazırlanmışdır. “Əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin informasiya əldə etmək hüququ” adlı bukletlərdə informasiya əldə etmək hüququ, informasiya sahiblərinin vəzifələri, informasiya sorğusu, onun icra müddəti və imtina səbəbləri, Ombudsman tərəfindən informasiya əldə etmək hüququnun pozulmasına dair şikayətə baxılmasının xüsusiyyətləri və müvafiq protokol tərtib etmək səlahiyyətlərinə dair məlumatlar öz əksini tapmışdır.

The Ombudsman Institution presents the new educational booklet "The Right to Information of Aliens and Stateless Persons" prepared within the Human Rights Month, to the public
17-06-2022 1576 dəfə oxunub
According to Article 69 of the Constitution of Azerbaijan, foreigners and stateless persons staying in Azerbaijan shall enjoy all rights and fulfill all duties equally with citizens of Azerbaijan, unless otherwise prescribed by law or international treaty to which the Republic of Azerbaijan is a party.
The Ombudsman focused on the issues of protection of all population groups, including migrants, foreigners, and stateless persons.
Regular visits to the Detention Center for Irregular Migrants under the State Migration Service located in Baku and Yevlakh cities are conducted, the situation of ensuring their rights of persons detained there, including the right to information is investigated and the measures for their elimination are taken.
According to Article 2 of the Law on Access to Information, everyone has the right to request from the information owner directly or through his representative, and to choose the type and form of access to information.
The Ombudsman is authorized to supervise the oversight of the duties arising from the Law on Access to Information by state bodies, self-governing authorities, and officials under the Law on Ombudsman.
Ombudsman Institute prepared for foreigners and stateless persons the educational booklets on their right to access information in 4 (Azerbaijani, English, Russian, and Ukrainian) languages. The Booklets provide information about the right to information, duties of the information owners, request for information, the execution term and grounds for refusal, criteria for the investigation of a complaint on the violation of the right to information by the Ombudsman, and the Ombudsman’s competence to compile an administration protocol.