Ombudsman Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günündə penitensiar müəssisələrdə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidməti tərəfindən 1 İyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə yetkinlik yaşına çatmayan və qadın məhkumlar üçün penitensiar müəssisələrdə keçirilmiş tədbirdə iştirak edib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan S.Əliyeva əlamətdar gün münasibətilə bütün uşaqları təbrik edib, tədbirin Ombudsman tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı”na təsadüf etdiyini bildirib.
Daha sonra Ombudsman penitensiar müəssisələrdə olan hər bir şəxsin hüquqlarının müdafiəsinin təsisat tərəfindən nəzarətdə saxlanıldığını bildirib.
Ombudsman bu yaxınlarda ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış Əfv Sərəncamından söz açaraq, dövlətimizin uzun illərdir davam etdirilən humanizm siyasətindən danışıb. Həmin Sərəncama əsasən bir çox qadın məhkumun da əfv olunaraq ailələrinə qovuşduğu bildirilib.
Daha sonra S.Əliyeva təsisatın fəaliyyəti dövründə Ombudsmanın vəsatətləri əsasında 805 məhkumun, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar, ahıllar, əlilliyi olan şəxslər, müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər və digər məhkumların əfv edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman çıxışında onu da vurğulayıb ki, ölkəmizdə uşaqlar bu cür müəssisədə deyil, təhsil müəssisələrində olmalıdırlar.
Çıxış zamanı S.Əliyeva uşaqların hüquqlarının təmin edilməsinin hər zaman ölkə başçısı və Birinci vitse-prezident tərəfindən diqqətdə saxlanıldığını bildirib. Ombudsman həmçinin dövlət tərəfindən müasir standartlar əsasında inşa olunmuş bu müəssisələrdə məhkumların islah olunması və hüquqlarının təmin olunması üçün hər bir şəraitin olduğunu qeyd edib.
Sonda S.Əliyeva məhkumlara bir daha bayram təbriklərini çatdıraraq, onlara yaxın zamanlarda ailələrinə qovuşmağı arzulayıb.

Ombudsman participated in the event held in penitentiary institutions on the International Day for Protection of Children
01-06-2022 1470 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva participated in the event held in penitentiary institutions for juveniles and female prisoners by the Ministry of Justice Penitentiary Service on the occasion of 1 June –  International Day for Protection of Children.
Ms. Aliyeva greeted the participants on a remarkable day, noting that this event coincided with the "Human Rights Month" announced by the Ombudsman. It was also noted that the rights of every person held in penitentiaries are in focus. Speaking about the Pardon Decree recently signed by President Ilham Aliyev, the Ombudsman spoke about the long-standing policy of humanism of our state. According to the decree, many women prisoners were pardoned and reunited with their families. In addition, the Ombudsman highlighted that based on the Ombudsman’s motions, made from the very beginning of the Ombudsman institution, in total, 805 inmates, including juveniles, females, the elderly, people with disabilities, persons suffering from various diseases, and other convicts have been granted clemency.
During her speech, the Ombudsman also said that instead of being in such places, they should attend education facilities. It was stated that the protection of children’s rights is in the focus of the President and the First Vice-President of the country. The Ombudsman highly appreciated the created favorable conditions meeting modern standards in both new detention facilities, constructed by the state for the rehabilitation and ensuring the inmates’ rights.
In the end, Ms. Aliyeva once again delivered her greeting messages to all convicts there and wished them to be united with their families as soon as possible.