Ombudsmanın nümayəndəsi Pasiyent Təşkilatlarının II Respublika Forumunda çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın 18 may - 18 iyun tarixlərinin ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Aylığı”elan edilməsi barədə müraciətinə əsasən, Bakıda və regionlarda silsilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur.
Ombudsmanın bu çağırışına dəstək olaraq, 2022-ci il 27 may tarixində Pasiyent Təşkilatları İttifaqının sədri Ayaz Hüseynovun təşkilatçılığı ilə Pasiyent Təşkilatlarının II Respublika Forumu keçirilib.
Forumun açılışında Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, insan hüquqları arasında mühüm yerlərdən birini tutan sağlamlığın qorunması hüququnun təmininə xidmət edən çətin, məsuliyyətli və şərəfli fəaliyyətlərində onlara yeni uğurlar arzulayıb.
Ombudsman tərəfindən 18 İyun - Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü ərəfəsində ölkədə “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan edildiyi, həmin təşəbbüsə qoşulmaqla aylıq çərçivəsində insan hüquqlarına həsr olunmuş silsilə maarifləndirmə tədbirlərinin təşkili ilə bağlı dövlət və yerli özünüidarə orqanlarına,elm, təhsil və tibb müəssisələrinə, vətəndaş cəmiyyəti institutlarına, o cümlədən qeyri-hökumət təşkilatları və mediaya çağırış xarakterli müraciət ünvanlandığı bildirilib.
Daha sonra Ombudsman təsisatının pasiyentlərin hüquqlarının müdafiəsi və təbliği, o cümlədən qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, hüquqi maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsi sahəsindəki fəaliyyəti barədə forum iştirakçılarına məlumat verilib.
Tədbirin sonunda dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə debatlar keçirilib və M.Mahmudov iştirakçılar tərəfindən ona verilən sualları cavablandırıb.

The Representative of the Ombudsman spoke at the II Republic Forum of Patient Organizations
According to the Ombudsman Sabina Aliyeva’s public message on the announcement of the human rights month-long campaign in Azerbaijan from 18 May to 18 June, a series of awareness-raising activities are organized across the country.
In support of the Ombudsman’s call, on 27 May 2022, the Association of Patient Organizations of Azerbaijan hosted the II Republic Forum of Patient Organizations.
In the opening ceremony, Mugalib Mahmudov, head of the Legal Education Unit at the Ombudsman Office, greeted the participants on behalf of the Ombudsman and conveyed his best wishes in their difficult but responsible activities to protect the right to health, one of the human rights of vital importance.
It was said that the Ombudsman released a public call to all national authorities to join the 18 June- human rights month-long campaign, announced by the Commissioner to hold awareness activities on human rights.
Further, the Forum participants were informed of the activity of the national ombuds institution towards the protection and promotion of patients’ rights, as well as improvement of the existing legislation, and human rights education.
At the end of the event, debates of state agencies were held and M. Mahmudov answered all questions raised.