Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyası yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının yaradılması ilə bağlı Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimində iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasına rəsmi səfərə gedib.
Anlaşma Memorandumu 2022-ci ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilmiş Bursa şəhərində Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan Respublikasının ombudsmanları və milli insan hüquqları institutlarının rəhbərləri tərəfindən imzalanıb.
İmzalanma mərasimindən sonra Türkiyə mətbuatına müsahibə verən S.Əliyeva Memorandumun insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsinin təmini sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə, bununla bağlı bilik və təcrübə mübadiləsinin artırılmasına mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Qeyd olunub ki, Türkdilli ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları arasında aparılmış müzakirələrdən sonra yaradılan bu birlik, eyni zamanda regionda sülhün və əmin-amanlığın qorunmasında da mühüm rol oynayacaqdır. S.Əliyeva sözügedən Assosiasiyanın fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycan Ombudsman təsisatının insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində təcrübəsini digər üzv qurumlarla bölüşməyə hazır olduğunu və bu istiqamətdə birgə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin faydalı olacağını bildirib.

The Association of Ombudsmen of the Organization of Turkic States was established
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan Sabina Aliyeva has paid an official visit to Turkey to attend the signing ceremony of a Memorandum of  Understanding (MoU) on the establishment of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions (NHRIs) of the Turkic States.
The MoU was signed by the ombudspersons of Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan and the heads of NHRIs in Bursa, which was declared the "Cultural Capital of the Turkic World" in 2022.
Speaking to Turkish media after the signing ceremony, S. Aliyeva said that the Memorandum will make an important contribution to strengthening cooperation in the field of effective protection of human rights and freedoms, increasing the exchange of knowledge and experience.
It was noted that this Association, established after discussions between the ombudsmen and national human rights institutions of Turkic-speaking countries, will also play an important role in maintaining peace and order in the region. Aliyeva also said she was ready to share the experience of the Azerbaijani Ombudsman Institution in the field of human rights protection with other member bodies within the activities of the Association, and it would be useful to hold joint awareness-raising events in this direction.