Ombudsman Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş elmi-praktiki konfransda iştirak edib
06-05-2022 1459 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş “XXI əsrdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində müasir nəzəri və praktiki yanaşmalar” mövzusunda elmi-praktiki konfransda “Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə insan hüquqlarının müdafiəsində Ombudsmanın rolu” adlı məruzə ilə çıxış edib.
Konfrans iştirakçılarını salamlayan S.Əliyeva Azərbaycanın bugünkü sosial-iqtisadi inkişafının, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən mütərəqqi hüquqi islahatların əsasının məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu qeyd edib. Ombudsman müstəqil Azərbaycanın ilk milli Konstitusiyasının layihəsinin Ulu Öndərin sədrlik etdiyi komissiya tərəfindən hazırlandığını və 1995-ci il noyabrın 12-də Konstitusiyamız ümumxalq səsverməsində qəbul edildikdən sonra ölkəmizdə insan hüquqlarının səmərəli təmini məqsədilə islahatlar həyata keçirildiyini bildirib. O, çıxışı zamanı “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunundan söz açıb.
S.Əliyeva Ümummilli Lider Heydər Əliyevin qanunvericilik təşəbbüsü əsasında qəbul edilmiş Konstitusiya Qanununa əsasən yaradılmış Ombudsman Aparatının insan hüquqları və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyətindən, o cümlədən Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə həyata keçirilən faktaraşdırıcı missiyalar, ardıcıl şəkildə hazırlanaraq beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanmış  hesabat, bəyanat və müraciətlərdən danışıb.
Ombudsman çıxışında Vətən müharibəsi və postmüharibə dövründə insan hüquqlarının daha etibarlı müdafiəsi, o cümlədən pozulan hüquqların bərpası və insan hüquqlarının pozulmasının qarşısının alınması istiqamətindəki fəaliyyəti və insanların dövlət orqanlarına müraciətlərinin vaxtında cavablandırılması, məlumatlılıq səviyyəsinin artırılması, vəzifəli şəxslər tərəfindən vətəndaşlara diqqət və qayğı ilə yanaşılmasının zəruriliyinə toxunub.

Ombudsman took part at a scientific-practical conference dedicated to the 99th birth anniversary of the National Leader Heydar Aliyev
06-05-2022 1460 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva delivered a speech entitled “Ombudsman’s role in human rights protection during the Patriotic War and in the post-conflict period” at a scientific-practical conference dedicated to the 99th birth anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
After greeting the participants of the conference, Ms. Aliyeva noted that the National Leader Heydar Aliyev is the founder of Azerbaijan’s current socio-economic development, and progressive legal reforms carried out in the field of protection of human rights and freedoms. The Ombudsman mentioned that the Commission led by the National Leader developed the draft of the first national Constitution of independent Azerbaijan which was adopted by referendum on November 12, 1995, and afterward, the reforms to effectively ensure the human rights in our country were initiated. During the speech, she also spoke about the State Program on the Protection of Human Rights and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
Later, Ms. Aliyeva gave information on the activities of the Ombudsman Office, which was established according to the Constitutional Law adopted at the legislative initiative of the National Leader, in the field of protection of human rights and freedoms. She also briefed the participants on the Ombudsman’s fact-finding missions conducted during and after the Second Karabakh War, as well as the relevant reports, statements, and appeals consecutively addressed to the international community.
The Ombudsman touched upon the activities aimed at better protection of human rights during and after the war, including those to restore the violated rights and prevent human rights violations, as well as the importance of timely responding to the appeals by state bodies, raising awareness, and officials’ attentive and caring attitude in relation to the citizens.