“Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi ilə “Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin rəhbərliyi arasında görüş keçirilib
04-05-2022 1570 dəfə oxunub
“Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi ilə “Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti”   İctimai Birliyinin rəhbərliyi arasında görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın mentorluq etdiyi “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibi Ləman Qafarzadə ilə “Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin (AGƏC İB) rəhbərliyi arasında əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına dair layihə çərçivəsində görüş keçirilib.
Görüşdə əlilliyi olan şəxslərin BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasında, ölkəmizin tərəfdar çıxdığı digər beynəlxalq müqavilələrdə, habelə milli qanunvericilik aktlarında təsbit olunmuş hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində görülən işlər müzakirə edilib. Qalibin AGƏC Brayl Nəşrləri İnformasiya Resurs Mərkəzində vəsait hazırlaması ilə bağlı təklifi müsbət qarşılanıb.
Müvəkkilin təşəbbüsü ilə təşkil olunan görüşdə Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov, AGƏC İB-nin sədri Səmyar Abdullayev, sədr müavini Reyhan Cəfərova da iştirak edib və qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb.

The winner of the "Rise" Competition (Mentoring Program) had a meeting with the management of the "Visually Impaired People Society of Azerbaijan" Public Union
04-05-2022 1571 dəfə oxunub
The winner of the “Rise” Competition, Ms. Leman Gafarzade, under the mentorship of the Ombudsperson Ms. Sabina Aliyeva had a meeting with the management of the “Visually Impaired People Society of Azerbaijan” (VIPS) Public Union as a part of the project on the rights of the people with disabilities.
At the meeting, the sides discussed the activities undertaken to ensure the protection and promotion of human rights and freedoms based on the commitments declared by the UN CRPD, international treaties to which Azerbaijan consented to be bound, as well as the national legal framework. The recommendation provided by the mentee to prepare a tool for the visually impaired people in collaboration with the VIPS was welcomed.
At the meeting, initiated by the Ombudsman, Mr. Mugalib Mahmudov, head of the Legal Education Unit at the Ombudsman Institution, Mr. Samyar Abdullayev, chair of the VIPS Public Union and Ms. Reyhan Jafarova, Deputy to Chair had discussions and exchanged views on various issues.