Ombudsman ATƏT-in media azadlığı üzrə nümayəndəsi ilə görüş keçirib
İlk olaraq S.Əliyeva qonaqlara Azərbaycan Ombudsman  təsisatının çoxşaxəli fəaliyyəti, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq istiqamətləri, son iki il ərzində həyata keçirilmiş yeniliklər, o cümlədən yeni yaradılan şöbə və sektorlar haqqında məlumat verib.
Daha sonra Ombudsman müxtəlif dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində qarşıya çıxan problemlərin həlli istiqamətində görülən işlər və irəli sürülən təkliflər haqqında ətraflı məlumat verib. S.Əliyeva sonuncu illik məruzədə müxtəlif əhali qruplarının hüquqlarının təmininə xidmət edən 70-dən artıq təklif verildiyini qeyd edib.
Bildirilib ki, Ombudsman tərəfindən əhalinin məlumatlılığının artırılması məqsədilə paytaxt və regionlarda tədbirlər keçirilir, maarifləndirici çap materialları yayımlanır, həmçinin Ombudsmanın sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə ictimaiyyətə çağırışlar edilir.
Bundan başqa, ATƏT nümayəndəsinə pandemiya dövründə Ombudsmanın mövcud iki qaynar xəttinin vahid mərkəzdə birləşdirilməsi yolu ilə yaradılmış, 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən 916 nömrəli Çağrı Mərkəzi haqqında da məlumat verilib.
Daha sonra qonaqlar informasiya əldə etmək hüququnun təmininə nəzarət funksiyasının icrası ilə bağlı ətraflı məlumatlandırılıb, onlara təsisatın nəşrləri olan “İnformasiya əldə etmək hüququmuzu bilək” və “İnformasiya əldə etmək hüququnu təmin edək” adlı maarifləndirici bukletlər təqdim edilib.
Görüş zamanı diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsman Aparatı tərəfindən Azərbaycanda media azadlığı, jurnalistlərin hüquqlarının müdafiəsi, onların peşə hazırlığının və hüquqi biliklərinin artırılması məqsədilə müxtəlif tədbirlər, təlimlər və seminarlar təşkil edilib.

Ombudsman received the OSCE Representative on Freedom of Media
The Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva received the OSCE Representative on Freedom of Media Ms. Teresa Ribeiro.
First, Ms. Aliyeva informed the guests about the multidimensional activities of the Ombudsman Institution of Azerbaijan, areas of cooperation with international organizations, developments achieved within two years, as well as newly established departments and units.
Then the Ombudsman gave detailed information about the cooperation with various government agencies to address the problems and proposals made to find solutions to them. Ms. Aliyeva noted that in her last Annual Report, over 70 proposals were made to ensure the rights of various population groups.
It was said the Ombudsman holds public awareness events across the country, educational printed materials are distributed, as well as public appeals are made through the Ombudsman's social network platforms.
Also, the OSCE representative was informed about the unified and round-clock 916 Call Center.
Later, the guests were informed in detail about the Ombudsman’s oversight mechanism to ensure the right of access to information. They were presented with educational booklets "Let's know our right to information" and "Let's ensure the right to information."
During the meeting, it was noted that the Ombudsman Institution has organized various training and seminars to raise the awareness on how to better protect media freedom in Azerbaijan, protect the rights of journalists, and increase their professional training and legal knowledge.