Ombudsmanın Fərrux kəndində insan qalıqlarının aşkarlanması faktı ilə bağlı reaksiyası
Ermənistanın xalqımıza qarşı əsrlər boyu davam etdirdiyi nifrət siyasəti nəticəsində zaman-zaman on minlərlə dinc insan etnik və dini mənsubiyyətinə görə kütləvi şəkildə, xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilib. Ermənistan işğalından azad edilmiş ərazilərimizdə aşkar olunan kütləvi məzarlıqlar bu cür halları bir daha sübuta yetirir və müharibə cinayətlərinin törədildiyini təsdiq edir.
Bu günlərdə Xocalı rayonunun Fərrux kəndi ərazisində  aşkarlanan insan  qalıqlarının da Birinci Qarabağ müharibəsində şəhid olmuş şəxslərə aid olduğu ehtimal edilir.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı 4000-ə yaxın azərbaycanlı itkin düşüb. İtkin düşmüş şəxslər haqqında qarşı tərəfin bu günədək hər hansı məlumat verməməsi və azad edilmiş ərazilərdə aşkar olunan insan qalıqları onlardan bəzilərinin amansızcasına qətlə yetirilərək kütləvi məzarlıqlarda basdırıldığını deməyə əsas verir. Aşkar olunmuş kütləvi  məzarlıqlar  Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasətini bir daha sübut edir.
Bu baxımdan beynəlxalq ictimaiyyəti azərbaycanlılara qarşı qəsdən törədilmiş  sülh və insanlıq əleyinə cinayətlərə, müharibə cinayətlərinə beynəlxalq hüquq normaları əsasında yanaşma və qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırırıq.

Ombudsman reacts to the fact of detection of human remains in the Farrukh village
As a result of Armenia’s centuries-long hatred policy against our people, tens of thousands of peaceful civilians were exterminated massively and with special cruelty due to their ethnic and religious backgrounds from time to time. The mass graves found in the areas freed from Armenia’s occupation once again prove such facts and the commission of war crimes.
It is estimated that the human remains recently uncovered in Farrukh village of the Khojaly district belonged to the persons missing since the First Karabakh War.
It is regrettable to note that during the First Karabakh War about 4000 (four thousand) Azerbaijanis were disappeared. The failure of the adversary side to prove any information about the missing persons as of today and the human remains discovered in the liberated areas give us the ground to say that some of them were mercilessly murdered and buried en masse. The discovered mass graves just show Armenia’s genocidal policy against Azerbaijanis.
In this regard, we call on the international community to take a resolute approach in accordance with international law in relation to crimes against peace and humanity, war crimes committed against Azerbaijanis.