Ombudsman Mərakeş Krallığında rəsmi səfərdədir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Mərakeş Krallığının Rabat şəhərində rəsmi səfərdədir. Səfərin məqsədi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyası (İƏT OA) İdarə Heyətinin növbəti iclasında iştirak etməkdir.
Hibrid formatda keçirilən iclasın ilk günü Assosiasiyanın  fəaliyyəti, ombudsman institutlarının rolunun gücləndirilməsi ilə bağlı  prioritet məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyeva məruzə ilə çıxış edərək, silahlı münaqişələrin insanların hüquq və azadlıqlarına təsiri,  Ermənistanın ölkəmizə qarşı uzun müddət davam edən təcavüzü nəticəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulması, münaqişə və münaqişədən sonrakı dövrdə Azərbaycan Ombudsmanının həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyaların nəticələri barədə geniş məlumat verilib.
Daha sonra Səbinə Əliyeva Assosiasiya prezidentinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin ötən il Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində müstəqil araşdırmalar həyata keçirdiyini, beynəlxalq humanitar hüququn pozulması ilə bağlı çoxsaylı faktların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Çıxış zamanı İƏT-ə üzv ölkələrin ombudsman təsisatlarının imkanlarını gücləndirmək məqsədi ilə Assosiasiya tərəfindən təşkil olunan təlimlərin əhəmiyyətinə diqqət çəkilərək, belə təlimlərin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Yekunda Ombudsman Assosiasiyanın fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürüb, müzakirələr aparılıb.
Səfər çərçivəsində,  həmçinin Ombudsmanın Mərakeş Krallığının dövlət rəsmiləri ilə görüşləri də nəzərdə tutulub.

Ombudsman is on an official visit to Morocco
Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsperson of Azerbaijan is on an official visit to Rabat, the Kingdom of Morocco. The purpose of the visit is to participate in the next meeting of the Board of Directors of the Organization of the Islamic Cooperation Ombudsmen Association (OIC OA).
The activities of the Association and priority issues such as strengthening the role of the ombudsman institutions were discussed on the first day of the hybrid meeting.
The Ombudsperson of Azerbaijan, Ms. Aliyeva delivered a speech, broadly reporting about the effects of armed conflicts on human rights and freedoms, violations of the norms and principles of international law as a result of Armenia’s long-lasted aggression against our country, as well as about the outcomes of the fact-finding missions carried out by the Azerbaijani Ombudsperson during the armed conflict and aftermath.
Later, Ms. Aliyeva brought to the attention of the participants the independent investigations conducted by the Delegation headed by the President of the Association in the liberated territories of Azerbaijan last year, as a consequence of which numerous facts of humanitarian law violations were found.
During the speech, she underlined the importance of the continuation of the training organized by the Association to ensure the professional capacities of OIC Member States’ Ombudsmen institutions.
In conclusion, several recommendations have been sounded and discussions were made about the improvement of the Ombudsmen Association’s activity.
In the course of the visit,  some other meetings of the Ombudsman with the Moroccan state officials will be arranged as well.