Ombudsmanın mina təhlükəsi ilə bağlı növbəti mətbuat açıqlaması
Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində mövcud olan mina problemi məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını ləngitməklə yanaşı, çoxsaylı insanların həyatına son qoymuş və ya ömürlük əlillik dərəcəsi almalarına səbəb olmuşdur. İkinci Qarabağ müharibəsi bitdikdən sonra mina partlayışları nəticəsində həlak olmuş və xəsarət almış azərbaycanlıların sayı 200-ə yaxındır.
Ötən gün Kəlbəcər rayonunun Günəşli kənd sakinlərinin öz evlərini ziyarət etməsi məqsədilə təşkil edilmiş səfərdə növbəti belə faciənin qarşısı alınmış oldu. Belə ki, Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusunun sakinlərdən birini müşayiət edərkən ehtiyatlı davranması nəticəsində evlərin sıx yerləşdiyi həmin kənddə tank əleyhinə mina aşkarlanmış, bununla kənd sakinləri, dövlət qurumları və KİV nümayəndələrinin daxil olduğu 20 nəfərin həyatı son anda xilas edilmişdir.
Kütləvi insan tələfatına səbəb ola biləcək həmin minaların 2020-ci ildə Kəlbəcər rayonunun boşaldılması üçün ermənilərə verilmiş müddət ərzində basdırıldığı ehtimal edilir. Təəssüf ki, Azərbaycanın humanist yanaşmasına cavab olaraq Ermənistanın cinayətkar əməlləri günahsız insanların həyatlarına təhlükə yaratmaqdadır. Ötən il iyun ayında da həmin rayonda tank əleyhinə minanın partlaması nəticəsində iki jurnalist və bir məmur həlak olmuşdu.
Ermənistan tərəfindən mülki əhalinin yaşayış yerlərinin yaxınlığında minalar basdırılması və Azərbaycan tərəfinin çoxsaylı çağırışlarına baxmayaraq dəqiq mina xəritələrinin təqdim edilməməsi beynəlxalq humanitar hüquqa zidd olmaqla, insanların bir çox fundamental hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarır. Bununla bağlı tərəfimizdən dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlara müraciətlər edilsə də, nəticə əldə olunmamışdır.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq, bir daha minaların yaratdığı təhlükə ilə bağlı ciddi narahatlığımı bildirir, Ermənistana beynəlxalq hüquqa hörmət etmək öhdəliyini xatırladır və beynəlxalq təşkilatları ədalətli yanaşma sərgiləyərək, qəti münasibət bildirməklə bu məsələdə Azərbaycana dəstək ifadə etməyə çağırıram.

Media Statement of the Ombudsman on another mine threat
The mine problem in the liberated areas of Azerbaijan, along with delaying the return of the internally displaced persons to their native lands, resulted in a high number of human casualties and caused life disabilities. After the Second Karabakh War ceased, as a result of the mine explosions around 200 Azerbaijanis, died and got injured.
Yesterday another such tragedy was prevented during the trip organized for the residents of Guneshli village of the Kalbajar district to visit their houses. Consequently, thank to the careful handling of the serviceman of the military of Azerbaijan, who was accompanying one of the villagers in this way, an anti-tank mine was detected in that village, where houses were built close to each other, by which the lives of about 20 people, including villagers, state officials, and media representatives were saved.
It is estimated that those mines, which can cause mass human casualties, were buried in 2020 during the time limit given to Armenians to leave the district. Unfortunately, in response to the humanist approach of  Azerbaijan, Armenia’s crimes are continued to threaten the lives of innocent civilians. Two journalists and one civil servant were also killed by an explosion of an anti-tank mine in the same district in June last year.
The use of mines by Armenia near a civilian object and despite repeated calls of the Azerbaijani side to share accurate mine maps, the failure to do so, lead to a serious violation of the number of fundamental human rights in violation of international humanitarian law. Despite our frequent calls on international organizations in this regard, there was no result.
As the Azerbaijani Ombudsman, I once again express my serious concern about mine danger and remind Armenia to fulfill its commitments under international law, and call on international organizations to support Azerbaijan in this issue by demonstrating a justiciable approach and expressing a firm attitude.