Ombudsman qadın və yetkinlik yaşına çatmayan məhkumlar üçün penitensiar müəssisənin ictimaiyyətə təqdimatında iştirak edib
15-04-2022 1510 dəfə oxunub
15 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, millət vəkilləri, hüquq müdafiəçiləri, aidiyyəti dövlət qurumları və KİV nümayəndələri Ədliyyə Nazirliyi tərəfindən Bakıda inşa olunan qadın və yetkinlik yaşına çatmayan məhkumlar üçün müasir penitensiar müəssisəsinin ictimaiyyətə təqdimatında iştirak ediblər.
Ombudsman tədbirdə çıxış edərək, Ümumilli Lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu və cənab prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən hüquq islahatlarından danışıb. S.Əliyeva ölkə Prezidentinin cəza-icra siyasətinin humanistləşdirilməsi ilə bağlı  10 fevral 2017-ci il tarixli  Sərəncamının penitensiar müəssisələrdə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsində rolunu qeyd edib.
Ombudsman bildirib ki, yeni penitensiar müəssisələrin açılması məhz bu Sərəncamdan irəli gələn tələb kimi qiymətləndirilməlidir. Müəssisənin Avropa Penitensiar Qaydaları və digər beynəlxalq aktlarda nəzərdə tutulmuş müasir standartlara cavab verdiyi xüsusilə vurğulanıb.

Ombudsman attended the inauguration of a new penitentiary institution for female prisoners and juveniles
15-04-2022 1427 dəfə oxunub
On 15 April 2022, Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, deputies, relevant state authorities, human rights defenders, and mass media outlets attended an inauguration ceremony of a new penitentiary institution for female prisoners and juveniles by the Ministry of Justice in Baku.
The Ombudsman spoke at the inauguration ceremony, outlining law reforms implemented at the national level. Ms. Aliyeva underlined the significant role of the Presidential Order on the humanization of the punishment policy concerning persons held in penitentiary institutions dated February 10, 2017, in the protection of their rights and improvement of detention conditions.
Ombudsman said that the inauguration of new penitentiaries should be estimated as a requirement driven from the Order. It was especially stressed that the new facility met modern standards specified in the European Prison Rules and other international legal acts.