Şəmkir və Tovuz rayonlarında “İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini insan hüquqları kontekstində” adlı maarifləndirmə tədbiri keçirilib
08-04-2022 1388 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən Şəmkir Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində və Tovuz rayonunda Nizami Gəncəvi adına Mədəniyyət Evində informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi üzrə hüquqi maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilib.
Bir sıra dövlət qurumlarının yerli nümayəndəliklərinin təmsil olunduğu tədbirlərdə Aparatın İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri L.Zeynalova, Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri S.Abbasov və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının nümayəndələri çıxış ediblər.
Çıxışlar zamanı Müvəkkil tərəfindən informasiya sahibi olan dövlət orqanlarının, yerli özünüidarə orqanlarının və vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarətin həyata keçirilməsi, informasiya əldə etmək hüququnun təmini və təbliği, bu hüququn pozulması ilə əlaqədar daxil olan müraciətlərin baxılması və cavablandırılması, monitorinq və təhlillərin həyata keçirilməsi ilə bağlı məlumatlar tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Daha sonra informasiya əldə etmək hüququ haqqında edilən təqdimatda informasiya əldə etmək azadlığı, informasiya sahiblərinin vəzifələri və informasiya sorğusu edən şəxslərin hüquqları, qanunda göstərilmiş digər məsələlərlə bağlı məlumat tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Yekunda tədbir iştirakçılarına Ombudsman Aparatı tərəfindən nəşr edilmiş “İnformasiya əldə etmək hüququmuzu bilək” və “İnformasiya əldə etmək hüququnu təmin edək” adlı maarifləndirici bukletlər təqdim edilib.

Awareness-raising events on the topic “Ensuring the right to information in the context of human rights” were carried out in Shemkir and Tovuz districts
08-04-2022 1312 dəfə oxunub
Ombudsman Institution of Azerbaijan carried out awareness-raising events on the protection of the right to information in Shemkir District Heydar Aliyev Center and Tovuz District House of Culture named after Nizami Ganjavi.
The events were attended by local government agencies, L. Zeynalova, Head of the Department on Protection of the Right to Information, S. Abbasov,  Head of the Ombudsman’s Ganja Regional Center, and representatives of local executive authorities.
During the meetings, the participants were informed about the activities of the Ombudsman in the field of control over the execution of the national Law on Access to Information by information holding state agencies, self-governing bodies, and officials, promoting the right to access to information, reviewing and responding procedures of the applications on the violation of this right, monitoring and analyses carried out in the concerned area.
Then, the participants have been demonstrated a presentation about the freedom of information, obligations of information holders, and the rights of information requesters, and other issues reflected in relevant law were brought to the attention of the audience as well.
In conclusion, booklets on “Let’s know our right to information” and “Let’s ensure the right to information” produced by the Ombudsman Institution were disseminated among the participants.