Ombudsmanın Quba Regional  Mərkəzi  məişət zorakılığı və erkən nikahın qarşısının alınması mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirib
15-03-2022 1050 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Quba Regional Mərkəzi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Quba bölgəsi üzrə şöbəsi və Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə məişət zorakılığı və erkən nikahın qarşısının alınmasına həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzinin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev bildirib ki,  Azərbaycan Ombudsman təsisatı ölkə ictimaiyyətinin diqqətini gender əsaslı zorakılıqla və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə cəlb etmək məqsədi ilə müntəzəm olaraq maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 noyabr 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın məişət zorakılığının qarşısının alınması məqsədinə nail olmaq üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edən digər iştirakçılar məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində maarifləndirmə işinin, habelə bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin gələcəkdə də davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıblar.

Guba Regional Center of the Ombudsman held an awareness-raising event on the prevention of domestic violence and early marriage
15-03-2022 1007 dəfə oxunub
Guba Regional Center of the Ombudsman jointly with the Department of the State Committee for Work with Religious Organizations of the District and Executive Power of Guba District held an awareness-raising event on the prevention of domestic violence and early marriage.
During his speech, the Head of the Regional Center, Mr. Behruz Efendiyev said that the Azerbaijan Ombudsman Institution consistently implements awareness-raising events to grab the attention of the public audience to the prevention of gender-based and domestic violence.
He noted the critical importance of the National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023 years, approved by the Presidential Order dated 27 November 2020, to ensure the prevention of domestic violence.
The other participants speaking at the event stressed the significance of the awareness-raising actions on the prevention of domestic violence, as well as the measures to be implemented in this regard.