Ombudsman 4-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresində çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara həsr edilən 4-cü “Fərqli Fərdlər” Konqresində açılış nitqi ilə çıxış edib.
Hibrid formatda keçirilən həmin tədbirdə çıxışı zamanı Ombudsman Səbinə Əliyeva  Azərbaycanda xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların hüquqlarının təmini, onların sosial müdafiəsi və reabilitasiyası ilə bağlı kompleks tədbirlər həyata keçirildiyini bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə müasir dövrün tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərən reabilitasiya mərkəzlərinin yaradılması və ya əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilməsi, onların yeni avadanlıqlarla təmin olunması ölkə ictimaiyyəti tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Müvəkkil təsisatın fəaliyyətində uşaqların, o cümlədən xüsusi qayğıya ehtiyacı olan azyaşlıların hüquqlarının təmini və müdafiəsinə xüsusi önəm verildiyini, onların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı məsələlərin diqqət mərkəzində saxlanıldığını qeyd edib. Ombudsman bildirib ki, Azərbaycanda autizmli insanların həlli vacib olan bir sıra problemlərinin aradan qaldırılması üçün dövlətin bu sahədə həyata keçirdiyi siyasətin davamı olaraq “Autizm spektr pozuntusu olan şəxslərə dövlət qayğısı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun qəbul edilməsi və onun icrasının səmərəli təmini məqsədilə müvafiq dövlət proqramının hazırlanaraq təsdiq edilməsi məqsədəuyğundur. Həmçinin övladına autizm spektr pozuntusu diaqnozu qoyulan valideynlərlə də xüsusi psixoloji söhbətlər aparmalı və onlar bu barədə hərtərəfli surətdə məlumatlandırılmalıdır.
Ombudsman bildirib ki, cəmiyyətdə autizm spektr pozuntusu olan uşaqlarla sosial iş sahəsində məlumatlılıq səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə kütləvi informasiya vasitələrində, əsasən də televiziya kanallarında bu sahədə ixtisaslaşmış mütəxəssislərin iştirakı ilə silsilə verilişlər təşkil olunmalı və digər geniş maarifləndirici işlər görülməlidir.
Konqresdə müxtəlif qurumlarının rəhbər və nümayəndələri, yerli və xarici ekspertlər çıxış ediblər, mövzu ilə bağlı ətraflı müzakirə aparılıb.

Ombudsman spoke at the 4th Congress for People with Special Needs
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva spoke at the 4th Congress for People with Special Needs (“Fərqli Fərdlər”).
During the hybrid meeting, the Ombudsman said that complex measures have been taken for ensuring the rights, social protection, and rehabilitation of children with special needs in Azerbaijan. It was noted that modern rehabilitation centers are established or overhauled and provided with equipment on the initiative of the First Vice-President and President of the Heydar Aliyev Foundation, Ms. Mehriban Aliyeva, and it is welcomed by the society.
The Commissioner underlined that the Office is paying special attention to the protection and promotion of children, including those with special needs, and keeping their issues always in focus. She also highlighted the importance of the adoption at the national level of a specific law on the state care for people with autism and the development of relevant state programs to ensure effective enforcement of that document in order to overcome some important problems of this category of people in Azerbaijan. Also, the parents of autistic children have to be informed in detail about this neurological disorder through psychological conversations.
The Ombudsman said that a range of educational programs in mass media, including TV Channels with the participation of specialized experts, as well as broad enlightening measures to raise awareness about social work with children with the autistic disorder should be organized.
Leaders and representatives of various agencies, local and foreign experts also spoke at the congress, and the topic was discussed in detail.