Ermənistan Ombudsmanının Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfəri ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyevanın münasibəti
05-03-2022 1403 dəfə oxunub
Ermənistanın kütləvi informasiya vasitələrində bu ölkənin yeni seçilmiş Ombudsmanı Kristina Qriqoryanın bu günlərdə Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisinə qanunsuz səfər etməsi barədə məlumat verilib.
Ermənistan Ombudsmanının Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisinə qanunsuz səfəri bir daha Ermənistan rəsmilərinin davamlı olaraq beynəlxalq hüquq normalarına hörmət etmədiklərini, regionda sülhə təhdid olan, yeni münaqişə ocaqları yaradan, milli ədavəti qızışdıran hərəkətlərə yol verdiyini göstərir.
Bu qanunsuz səfər Azərbaycan Respublikası, Rusiya Federasiyası Prezidentləri və Ermənistan baş nazirinin 10 noyabr 2020-ci ildə imzaladıqları üçtərəfli bəyanatın müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla yanaşı, qəsdən regionda vəziyyəti gərginləşdirir və Rusiya sülhməramlılarının fəaliyyətinə kölgə salır.
Ermənistan Ombudsmanına məsləhət görürük ki, regionda sülhə təhdid olan bu kimi qanunsuz hərəkətlərə yol verərək öz mandatına uyğun olmayan siyasi sifarişləri yerinə yetirməkdənsə, Ermənistanda yaşayan insanların kobud şəkildə pozulan hüquqlarının müdafiəsi ilə məşğul olsun.

Opinion of the Azerbaijani Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva regarding the illegal visit of the Armenian Ombudsman to the territories of Azerbaijan
05-03-2022 1329 dəfə oxunub
According to the Armenian mass media the newly elected Human Rights Defender (Ombudsperson) of Armenia, Ms. Kristine Grigoryan made an unlawful visit to the territory of Azerbaijan, where the Russian peacekeepers are temporarily stationed.
The illegal visit of the Armenian Ombudsperson to the territory of Azerbaijan, where Russian peacekeepers are temporarily stationed, once again shows that Armenian officials continue to disrespect international law, threaten peace in the region, create new hotbeds of conflict and incite national hatred.
This illegal visit not only seriously violates the provisions of the Trilateral Statement, concluded by the Presidents of the Republic Azerbaijan, the Russian Federation, and the Prime Minister of Armenia on November 10, 2020, but also deliberately aggravates the situation in the region and overshadows the activities of Russian peacekeepers.
We advise the Armenian Ombudsperson to protect the rights of the people living in Armenia, instead of carrying out such illegal actions that threaten peace in the region and fulfilling political orders that do not comply with her mandate.