Ombudsman Aparatının məlumatı
Ermənistan tərəfindən Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə əsir və girov götürülmüş azərbaycanlılar amansız işgəncələrə məruz qoyulmaqla qətlə yetirilmiş, daha sonra onların nəşləri kütləvi şəkildə basdırılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının İşçi qrupunun topladığı şahid ifadələri və materiallar əsasında daha bir kütləvi məzarlıq Xocavənd rayonunun Edilli kəndində aşkar edilib. Burada Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal dövründə girovluqda saxlanılarkən qətlə yetirilmiş 15-20 nəfər azərbaycanlı mülki şəxsin nəşinin 3 metr dərinlikdə basdırıldığı, bu kəndin ərazisində başqa kütləvi məzarlıqların da olması ehtimal edilir.
Bu isə beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, o cümlədən, “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının, xüsusilə də “Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında” Konvensiyanın və ona dair 1977-ci il tarixli I Əlavə Protokolun müddəalarının Ermənistan tərəfindən kobud şəkildə pozulmasıdır.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə, xüsusən Xocavənd, Kəlbəcər, Ağdam və Füzuli rayonlarında, eləcə də Şuşa şəhərinin ətrafında bir çox kütləvi və fərdi məzarların olması ilə bağlı məlumatlar vardır.
Bu ərazilər minalardan təmizləndikcə aşkara çıxan kütləvi məzarlıqlar Ermənistanın Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə və soyqırım siyasətini, dinc insanlara qarşı törətmiş olduğu müharibə cinayətlərini bir daha sübut edir. Bütün bu faktlar Ermənistanın beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb olunması üçün əsasdır.

01-03-2022 1414 dəfə oxunub
Azerbaijanis, who were taken prisoner and hostage by Armenia during the First Karabakh War were tortured, killed, and then buried en masse.
Such a mass grave was discovered in Edilli village of Khojavend district on the basis of testimonies and materials collected by the Working Group of the State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons of Azerbaijan. It is assumed that they were remains of 15-20 Azerbaijani civilians killed while being held hostage and were buried at a depth of 3 meters by the Armenian military during the occupation period, and there are other mass graves in this village. And this is a grave violation of the provisions of international law, particularly the 1949 Geneva Conventions, especially the Fourth Geneva Convention and 1977 Additional Protocol I, thereto.
It is reported that there are many mass graves and cemeteries in our liberated territories, especially in Khojavend, Kalbajar, Aghdam, and Fuzuli districts, as well as around the city of Shusha.
The mass graves of Azerbaijanis, which were discovered as a result of demining of those areas, once again prove Armenia's policy of ethnic cleansing and genocide, as well as war crimes committed against civilians of Azerbaijan. All these facts are the grounds for bringing Armenia to international legal responsibility.