Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının aradan qaldırılması mövzusu ilə bağlı tədbir keçirib
18-01-2022 1029 dəfə oxunub
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Lənkəran şöbəsi ilə birgə Lənkəran Dövlət Peşə Liseyində “Uşaqlara qarşı yol verilən zorakılıq halları və onunla effektiv mübarizə tədbirləri” mövzusunda tədbir təşkil edilib. Tədbirdə adıçəkilən qurumların nümayəndələri ilə yanaşı, liseyin pedaqoji heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov çıxış edərək bildirib ki, hər bir uşağın şəxsi toxunulmazlıq və zorakılığın bütün formalarından müdafiə hüququ vardır. Çıxış zamanı iştirakçılara zorakılığın aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, bu sahədə mövcud milli və beynəlxalq qanunvericilik barədə geniş məlumat verilib. Erkən nikah və bununla əlaqəli zərərli adət-ənənələrin təsirləri barədə məlumat verilib, ailələr, məktəblər və icmaların uşaqların hüquqlarının təmini və gələcəyi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Son günlər kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə yayımlanan uşaqlara qarşı zorakılıq əməllərinə hüquqi qiymət verilməsinin Ombudsman tərəfindən nəzarətdə saxlanıldığı və Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində uşaqların saxlandığı müəssisələrə mütəmadi başçəkmələrin həyata keçirildiyi bildirilib.
Tədbir iştirakçıları müzakirələrdə çıxış edərək, uşaqların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən dövlət siyəsəti, onların radikal dini təsirlərdən qorunmasının vacibliyi, fiziki və mənəvi baxımdan sağlam formalaşmalarının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.

Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held an event on the prevention of violence against children
18-01-2022 1027 dəfə oxunub
Jalilabad Regional Center of the Ombudsman in cooperation with the Lankaran Office of the State Committee for the Work with Religious Organizations held an event on the topic “Cases of Violence against Children and Effective Measures to Combat” at the Lankaran State Vocational High School.  The event was attended by representatives of these institutions, teaching staff, and students.
During his speech, the head of the Regional Center, Ziya Ismayilov said that every child has the right to personal immunity and protection from all forms of violence. The participants were also informed about the reforms implemented to eliminate violence, the existing relevant national and international legislation. It was given broad information on the effects of early marriage and related harmful traditions, and the importance of families, schools, and communities for the rights and future of children.
Furthermore, it was stated that the Ombudsman constantly keeps the issue of the legal assessment of acts of violence against children disseminated in the media and social networks in recent days, and conducts regular visits to child detention facilities within the mandate of the National Preventive Mechanism.
The other participants reported on the state policy in the field of child rights protection and stressed the importance of protecting them from religious radicalization and the significance of their physical and spiritual development.