Ombudsman 2021-ci il üzrə məruzəsini təqdim edib
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə uyğun olaraq, Ombudsmanın ölkədə insan hüquqlarının qorunması haqqında 2021-ci il üzrə məruzəsi hazırlanıb.
Cari il bitdikdən sonra 2 aydan gec olmayaraq Ombudsman illik məruzəni Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edir və həmin məruzə ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edir.
Ombudsmanın məruzəsi Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada 2022-ci ilin 28 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib, müvafiq dövlət qurumlarına göndərilib.
2021-ci il üzrə məruzədə Ombudsmanın Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vəzifəli şəxslər tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.

Ombudsman submitted 2021 Annual Report
According to Article 14 of the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the Ombudsman issued her 2021 Annual Report on the protection of human rights in the country.
Not later than 2 months after the end of each year, the Commissioner submits her annual report to the country President and speaks with that report before the Parliament of Azerbaijan.
Annual Report is also submitted to the Cabinet of Ministers, Constitutional and Supreme Courts, and the Prosecutor-General.
This year, the 2021 Annual Report of the Ombudsman has been submitted to the President of Azerbaijan and relevant governmental bodies as provided by the Constitutional Law on 28 February 2022.
The Annual Report highlights the situation with the restoration of the rights and freedoms laid down in the Constitution and international treaties by which Azerbaijan is bound, and violated by state bodies municipalities, and officials, actions to prevent human rights violations, outcomes of the legal education and scientific-analytical work, cooperation with the public and civil society organizations, international cooperation, suggestions, and recommendations to ensure further and effective protection of human and citizens’ rights.