Kütləvi informasiya vasitələri və sosial şəbəkələrdə yayımlanan uşaqlara qarşı zorakılıq halları ilə bağlı açıqlama
14-01-2022 1504 dəfə oxunub
Son dövrlər ümumtəhsil məktəblərində və məktəbəqədər təhsil müəssisələrində, o cümlədən İsmayıllı şəhər 1 saylı körpələr evi-uşaq bağçasında uşaqlara qarşı baş verən zorakılıq halları Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı olaraq bizi ciddi narahat edir.
Kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə yayımlanan bu kimi hallar və zorakılıq əməllərinə hüquqi qiymət verilməsi tərəfimizdən daim nəzarətdə saxlanılır.
Qeyd edək ki, Milli Preventiv Mexanizm funksiyalarının icrası məqsədilə həyata keçirilən fəaliyyət çərçivəsində tərəfimizdən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə, o cümlədən uşaqların saxlandığı müəssisələrə mütəmadi başçəkmələr həyata keçirilir və onların hüquqlarının təmini istiqamətində aşkarlanan nöqsanlarla bağlı müvafiq tədbirlər görülür.
Hər bir şəxs, o cümlədən uşaqlarla işləyən şəxslər uşaqların beynəlxalq sənədlərdə və milli qanunvericilik aktlarında təsbit olunmuş hüquq və maraqlarını müdafiə etməli, onlara qarşı kobud rəftar və zorakılığa yol verilməməlidir.
Uşaqlara qarşı zorakılığın bütün formalarını şiddətlə qınayır, müvafiq qurumları belə halların qarşısının alınması üçün səylərini birləşdirməyə və zəruri tədbirlər görməyə səsləyirik.

Media Statement on the cases of violence against children published in mass media and social networks
14-01-2022 1390 dəfə oxunub
As the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, we are seriously concerned about the cases of violence against children committed in secondary and pre-school education institutions, including Ismayilli City Nursery-Kindergarten No.1 in recent times.
We are constantly staying focused on the issues of legal assessment of such cases and acts of violence published by mass media and social networks.
It should be noted that we conduct regular monitoring in places, where people cannot leave on their own will, including child facilities within the mandate of the National Preventive Mechanism and appropriate measures are taken to overcome shortcomings found in ensuring their rights.
Everyone, including persons working with children, should defend the rights and best interests of children declared by international documents and national legal acts, and avoid rude treatment and violence against them.
We seriously condemn all forms of violence against children and call on competent authorities to unite their efforts and take necessary measures to prevent such acts.