Azərbaycan Ombudsmanı Özbəkistan Ombudsman İnstitutu tərəfindən keçirilən beynəlxalq tədbirdə iştirak edib
23-02-2022 1425 dəfə oxunub
Azərbaycan Ombudsmanı Səbinə Əliyeva Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) İnstitutunun 27 illiyinə həsr olunmuş, “İnsan hüquq və azadlıqlarının təminatı ən yüksək dəyər və ölkədə keçirilən islahatların əhəmiyyətli meyarı kimi” mövzusunda hibrid formatda keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib. Tədbirdə Azərbaycanla yanaşı, Özbəkistan, Türkiyə, Rusiya, Tailand, Qazaxıstan, Tacikistan, Türkmənistan, Macarıstan, Serbiyanın insan hüquqları üzrə müvəkkilləri və digər səlahiyyətli qurumlarının nümayəndələri, habelə BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Mərkəzi Asiya üzrə Regional Ofisinin rəhbəri və ATƏT-in Özbəkistandakı Layihələr üzrə koordinatoru çıxış ediblər.
Azərbaycan Ombudsmanı konfransda əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmin edilməsi mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ombudsman iştirakçılara əlilliyi olan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində ölkəmizdə həyata keçirilmiş tədbirlər barədə geniş məlumat verib. S.Əliyeva Ombudsmanın təklifləri də nəzərə alınmaqla, 2018-ci ildə Azərbaycan  Respublikasında “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” yeni Qanun qəbul olunduğunu və qanunvericilik aktlarında “əlil”, “şikəst”, “fiziki qüsurlu” və digər bu kimi ifadələrin yeni terminlərlə əvəz edilməsi ilə bağlı dəyişikliklərin edildiyini bildirib.
S.Əliyeva fəaliyyəti dövründə Ombudsman Aparatında bu sahə ilə məşğul olan ayrıca struktur vahidinin yaradıldığını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Çıxış zamanı bildirilib ki, Ombudsman və onun Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən penitensiar, sosial xidmət, səhiyyə, o cümlədən psixiatriya müəssisələrində əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin, o cümlədən saxlanma şəraiti və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarının araşdırılması məqsədilə mütəmadi olaraq monitorinqlər həyata keçirilir.
Ombudsman COVID-19 pandemiyası dövründə əlilliyi olan şəxslərin sağlamlıq vəziyyəti nəzərə alınmaqla hüquqlarının daha səmərəli təmini məqsədilə səlahiyyətli dövlət qurumlarına təqdim edilmiş çoxsaylı təklif və tövsiyələrlə bağlı məlumat verib.
Yekunda S.Əliyeva ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində həyata keçirilən islahatların, eləcə də Ombudsmanın fəaliyyətini tənzimləyən normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinin sosial cəhətdən həssas əhali qruplarının hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.

Azerbaijan Ombudsman participated in the international event organized by the Uzbekistan Ombudsman Institution
23-02-2022 1349 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva participated in the international event "Ensuring human rights and freedoms as the highest value and an important criterion of reforms in the country" organized by the Uzbekistan Ombudsman Institution, dedicated to the 27th anniversary of Institution.
The representatives of human rights commissioners and other competent authorities of Uzbekistan, Azerbaijan, Turkey, Russia, Thailand, Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan, Hungary, Serbia, as well as the head of the UN Office of the High Commissioner for Human Rights in Central Asia and the OSCE The Project Coordinator in Uzbekistan reported at the event.
At the event, the Azerbaijani Ombudsman delivered a speech on ensuring the rights of persons with disabilities (PWDs). She briefed the measures carried out domestically to ensure the protection of the rights of people with disabilities. It was said that considering the Ombudsman’s proposals, it was enacted the Law on the Rights of People with Disabilities in 2018 and made corrections in the national legislation with regard to bringing the “disabled”, “handicap”, “with physical defect” and the other similar disability terminology in compliance with international standards.
Ms. Aliyeva informed the participants that during her tenure, a specific unit dealing with the issues in the concerned area was established in the Ombudsman's Office. It was also noted that the Ombudsman and her National Preventive Group regularly monitor the situation, detention conditions, and treatment of employees of the PWDs in the penitentiary, social-care, health, and psychiatric institutions.
The Ombudsman informed about the numerous suggestions and recommendations submitted to the competent government agencies in order to more effectively ensure the rights of PWDs during the COVID-19 pandemic, taking into account their health status.
In conclusion, Ms. Aliyeva expressed her confidence that the human rights reforms implemented at the national, and the improvement of the regulatory framework governing the activities of the Ombudsman will contribute to more effective protection of the rights of socially vulnerable groups.