Ombudsmanın nümayəndəsi həssas sosial qrupların hüquqlarına həsr olunmuş tədbirdə çıxış edib
“Beynəlxalq Əlillər Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin  “Həssas sosial qruplara aid vətəndaşlar üçün tibbi, hüquqi və psixoloji xidmətlərin təşkili” adlı yeni layihəsinin təqdimatı ilə bağlı mətbuat konfransı keçirilib. Tədbirdə dövlət qurumları və qeyri hökumət təşkilatları, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Ombudsman Aparatını Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva təmsil edib. O, çıxış edərək, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı Ombudsman həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, Ombudsman tərəfindən əlilliyi olan şəxslərin müraciətləri üzrə araşdırmalar aparılır, pozulmuş hüquqlarının bərpası məqsədilə aidiyyəti dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, habelə beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıqda tədbirlər həyata keçirilir. Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsman və onun Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən təhsil, səhiyyə və sosial xidmət müəssisələrində monitorinqlər zamanı əlilliyi olan şəxslərin vəziyyəti və ehtiyacları araşdırılır,  sağlamlıq və digər hüquqlarının təmini ilə bağlı məsələlərin həlli üzrə zəruri tövsiyələr verilir.

A staff member of the Ombudsman spoke at the event on the rights of socially vulnerable groups
“The International Agency of Disabled People” Public Union organized a press conference about its new Project “Organization of medical, legal and psychological services for citizens belonging to socially-vulnerable groups”. The conference was attended by state bodies, local NGOs, media outlets, and public audiences.
The Ombudsman Office was represented by Ms. Ayten Tarverdiyeva, Head of the Unit on Protection of the Rights of Persons with Disabilities, who gave broad information about the activity of the Ombudsman to ensure the rights of persons with disabilities.
It was said that the Ombudsman analyzes the complaints on the violation of the rights of the PWDs and takes joint appropriate measures with state bodies, civil society organizations, and relevant international organizations to restore those violated rights. It was also stated that the Ombudsman and her National Preventive Group members investigate the general situation and needs of the PWDs during the monitoring in education, health, and social care institutions, and necessary recommendations were made to overcome the problems related to health and other issues.