Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələrinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribatı ilə əlaqədar bəyanatı
13-09-2022 1416 dəfə oxunub
Təəssüflə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrisentyabrın 12-də gecə saatlarında beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış prinsip və normalarını, fundamental insan hüquqlarını, Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında 2020-ci il 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli Bəyanatın şərtlərini növbəti dəfə qəsdən və kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində genişmiqyaslı təxribat törətmişdir.
Baş vermiş hərbi təxribat hərbi qulluqçular arasında itkilərin olmasına, hərbi və mülki infrastruktura ziyan dəyməsinə, xidməti vəzifələrini yerinə yetirən mülki insanların və hərbi qulluqçuların yaşamaq, təhlükəsiz yaşamaq, sağlamlıq hüquqlarının pozulmasına səbəb olmuşdur.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin diversiya qrupları tərəfindən törədilən növbəti genişmiqyaslı hərbi təxribatı, xüsusilə də qaranlıq hava şəraitindəərazinin dağlıq relyefi və mövcud dərə boşluqlarını istifadə edərək müxtəlif istiqamətlərdə Azərbaycan ərazilərinin, xüsusilə geniş bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığı yerlərin, təminat yollarının minalanmasını kəskin şəkildə pisləyirik.
Ümumiyyətlə, 1991-2022-ci illər ərzində 3190 nəfər Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən 355 uşaq, 38 qadın mina qurbanı olmuşdur. 2020-ci ilin noyabr ayından 2022-ci ilin sentyabr ayınadək 242 nəfər mina qurbanı olmuş, onlardan 40 nəfər həlak olmuş, 202 nəfər ağır bədən xəsarətləri almışdır.
Son zamanlar ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan minatəmizləmə fəaliyyəti nəticəsində aşkar edilmiş minaların 2021-ci il tarixində Ermənistanda istehsal olunduğunu təsdiq edən faktların üzə çıxması, Ermənistanın kommunikasiyaların və nəqliyyat marşrutlarının açılmasında maraqlı olmaması, eləcə də sülh danışıqlarına dəstək verməməsi bu ölkənin sülh prosesində maraqlı olmadığını göstərir.
Beynəlxalq humanitar hüquq normalarına zidd olaraq, Azərbaycana qarşı etnik nifrət və düşmənçilik niyyəti ilə qəsdən və məqsədli şəkildə, insanların həyat və sağlamlığına ciddi ziyan vurmaq üçün törədilən bu kimi hərbi təxribatları fundamental hüquq və azadlıqların kobud pozulması faktı kimi qiymətləndiririk.
Ermənistan bu addımı ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş bərpa-quruculuq işlərini ləngitməyə, beləliklə də, keçmiş məcburi köçkünlərin öz tarixi yurdlarına qayıdışı prosesini yubatmağa çalışır.
Beynəlxalq təşkilatlara və dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərini minalarla çirkləndirməyə, azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan geniş bərpa-quruculuq işlərinin vəkeçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına geri qayıtmalarının qarşısını almağa çalışan, regionda ədalətli və dayanıqlı sülhün bərqərar olması üçün ciddi maneə yaradan, fundamental insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan Ermənistanın təxribat əməllərinə dərhal və sərt reaksiya verməyə çağırırıq.
13 sentyabr 2022-ci il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

Statement of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan concerning the large-scale provocation of the armed forces of Armenia in the directions of Dashkesen, Kalbajar and Lachin
13-09-2022 1341 dəfə oxunub
We regret to inform you that the Armenian armed forces started their next large-scale provocation in the late hours of September 12 in the directions of the Dashkesen, Kalbajar, and Lachin districts of the Azerbaijani-Armenian state border deliberately and in serious breach of the universally recognized principles and norms of international law, fundamental human rights, and provisions of the Tripartite Statement of November 10, 2020, signed by the Azerbaijani, Armenian and Russian leaders.
The military provocation caused casualties among the military servicemen, damage to military and civil infrastructure, and violations of the rights to life, safety, and health of civilians and military personnel.
We strongly condemn the mining by the sabotage groups from the Armenian armed forces of various territories of Azerbaijan in various directions, especially in the places where large-scale restoration and construction works are carried out, as well as on the supply routes using the hilly terrain and valley gaps of the area in the darkness.
In general, during 1991-2022 years, 3190 Azerbaijani citizens, including 355 children, and 38 women became victims of mine explosions. From November 2020 until September 2022, 242 persons were hit by mines, 40 of whom died and 202 others got serious body injuries.
The reveal of the facts, confirming that the mines discovered as a result of demining processes that have been carried out in our liberated territories recently, were produced in Armenia in 2021, lack of interest of Armenia in opening communications and traffic routes, as well as lack of support to peace dialogues show that this country does not interested in peace processes as well.
We consider such military provocations, which are committed with the intention of ethnic hatred and enmity against Azerbaijan, intentionally and purposefully causing serious damage to people’s lives and health, at odds with norms of international humanitarian law, as a gross violation of fundamental rights and freedoms.
By committing such violence, Armenia tries to slow down the extensive reconstruction works carried out in the liberated areas, so, it delays the repatriation process of former internally displaced persons to their historical lands.
Appealing to international organizations and the world community, we call them to immediately and strictly react to the provocations of Armenia, which contaminated universally recognized territories of Azerbaijan, prevented the large-scale reconstruction works carried out in the liberated territories and repatriation of the former internally displaced persons to their native lands, created serious obstacles to the just and sustainable peace in the region, and grossly violated fundamental human rights and freedoms.