Ombudsmanın sorğusu əsasında Konstitusiya Məhkəməsi qərar qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) sorğusu əsasında Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi “Əmək pensiyaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 9.6-cı maddəsinin Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 13-cü maddəsinin I hissəsinə, 25-ci maddəsinə, 29-cu maddəsinin I və IV hissələrinə, 38-ci maddəsinin I və III hissələrinə, 149-cu maddəsinin I və III hissələrinə uyğunluğunun yoxlanılması ilə bağlı konstitusiya işinə baxaraq qərar qəbul edib.
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun Qərarında əmək pensiyası təyin olunduqdan sonra hərbi xidmətini davam etdirən əmək pensiyaçılarının pensiyasının yenidən hesablanmasının müraciət edildiyi gündən “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun 9.6-cı maddəsinin tələblərinə uyğun olaraq yalnız fərdi hesablarında qeydə alınmış sığorta pensiya kapitalına görə həyata keçirildiyi qeyd olunub.
Qərarda güzəştli şərtlərlə pensiyaya çıxmış, lakin digər sahədə əmək fəaliyyətini davam etdirən hərbi qulluqçuların pensiyasının yenidən hesablanması məsələlərinə aydınlıq gətirilib.

The Constitutional Court took a decision based on the inquiry of the Ombudsman
The Constitutional Court of Azerbaijan made a decision based on the inquiry of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan for the compatibility of Article 9.6 of the Law on Labor Pensions with Part I of Article 13, Article 25, Parts I and IV of Article 29, Parts I and III of Article 38 and Parts I and III of Article 149 of the Constitution of Azerbaijan.
The Decision by the Plenum of the Constitutional Court notes that according to Article 9.6 of the Law on Labor Pensions, after the determination of labor pensions, the re-calculation of pensions of labor pensioners, who continue military service, are performed only pension capital registered in the insurance part of the individual account, from the date of application.
The Decision clarifies the matters related to the re-calculation of the pensions of military servicemen, who were retired with preferential terms, but continue their work in another field.