Ombudsman Aparatı və BMT-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT-nin) Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Vladanka Andreeva tərəfindənbirgə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Tərəflər arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimində hər iki qurumun nümayəndə heyətləri iştirak edib.
Memorandumun əsas məqsədi universal insan hüquqları dəyərlərinin, qanunun aliliyinin, gender bərabərliyinin, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının və yaxşı idarəçiliyin təbliğ edilməsi, vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi və bütün səviyyələrdə insan hüquqları üzrə maarifləndirmənin təşviq edilməsinə dəstək verməkdir. Memorandumda qeyd olunan sahələr üzrə əməkdaşlığın səmərəli həyata keçirilməsi üçün birgə işçi qrupunun yaradılması nəzərdə tutulub.
Anlaşma Memorandumuna əsasən insan hüquqları sahəsində təhsil və maarifləndirmə sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, BMT-nin insan hüquqları mexanizmləri ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi, bu mexanizmlər çərçivəsində verilən tövsiyələrin qiymətləndirilməsi və implementasiyasına, Ombudsmanın institusional potensialının gücləndirilməsinə, insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə milli strategiyaların hazırlanmasına  və “2021-2025-ci illər üçün BMT və Azərbaycan arasında Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə Sənədinin icrasına dəstək istiqamətlərində  tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.

Ombudsman Office and the UN Country Team in Azerbaijan inked a Memorandum of Understanding
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Ms. Sabina Aliyeva and the UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Ms. Vladanka Andreeva bilaterally signed a Memorandum of Understanding (MoU).
The signing ceremony was attended by the delegations of the two entities.
The main objective of the MoU is to promote universal values of human rights, rule of law, gender equality, prevention of discrimination, and good governance, to strengthen cooperation with civil society institutions, and to promote human rights education at all levels. It was deemed necessary to establish a joint Working Group to carry out effective cooperation on the issues concerned in the MoU.
According to the MoU, joint projects for human rights education and awareness-raising activities, further expansion of the UN human rights mechanisms, follow-up on and implementation of recommendations of within those mechanisms, strengthening the institutional capacity-building for the Ombudsman Institution, developing national human rights strategies, and other activities to support the implementation of “The United Nations Sustainable Development Cooperation Framework for 2021-2025 between the UN and Azerbaijan” will be implemented.