Ombudsmanın regional mərkəzləri Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə tədbirlər keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə, Cəlilabad, Şəki və Quba regional mərkəzləri tərəfindən Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr edilmiş tədbirlər təşkil edilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Gədəbəy Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Qalib ölkənin qalib gəncləri” mövzusunda videokonfrans keçirilib. Bundan başqa, Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Tovuz Rayon Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsi ilə birgə Tovuz, Qazax, Ağstafa rayonlarından olan gənclərin iştirakı ilə “Müstəqil Azərbaycan Respublikasının inkişafında gənclərin rolu” mövzusunda videokonfrans təşkil edilib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi  “Yeniyetmə və gənclərin insan hüquqları və gender bərabərliyi haqqında məlumatlığının artırılması, erkən nikahlar, zərərli vərdişlərə qarşı birgə mübarizənin gücləndirilməsi və sağlam həyat tərzinin təbliği” mövzusunda Cəlilabad şəhər 8 saylı humanitar və texniki fənlər təmayüllü məktəb-liseydə hüquqi maarifləndirmə tədbiri  keçirib.
Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi tərəfindən bu münasibətlə rayonda yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində “Müasir Azərbaycan Gəncləri” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Quba rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin gənc əməkdaşları, Quba regional "ASAN xidmət" mərkəzinin, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin əməkdaşları və könüllüləri iştirak ediblər. Regional mərkəzin rəhbəri, həmçinin Quba Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin keçirdiyi Quba Gənclər Forumuna qatılıb.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi isə Oğuz Rayon Gənclər və İdman İdarəsi ilə birgə onlayn formatda, həmçinin Şəki Dövlət Regional Kollecində “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan gəncliyi” mövzusunda tədbirlər keçirib.
Regional mərkəzlərin nümayəndələri tədbirlərdə çıxışları zamanı Azərbaycanda gənclər siyasətinin dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildiriblər. Bununla yanaşı, Vətən müharibəsində Azərbaycan gənclərinin 30 ilə yaxın işğal altında olmuş torpaqlarımızın azad edilməsində böyük şücaət və qəhrəmanlıq göstərdikləri vurğulanıb.
Çıxışlar zamanı Ombudsmanın insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti, o cümlədən Vətən müharibəsində iştirak etmiş qazilərin hüquqlarının təmini məqsədilə onlarla keçirdiyi görüşlər barədə iştirakçılara məlumat verilib.

Regional Centers of the Ombudsman held events dedicated to the Azerbaijan Youth Day
The Ganja, Jalilabad, Sheki, and Guba Regional Centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held events dedicated to the Azerbaijan Youth Day.
The Ganja Regional Center of the Ombudsman and the Gadabay Heydar Aliyev Center jointly organized a video conference on "The winning youth of the winning country." Furthermore, the Regional Center together with the Tovuz District Youth House Social Service Facility launched a video conference on the topic of "The role of youth in the development of the independent Republic of Azerbaijan" with the participation of young people from Tovuz, Gazakh, and Agstafa districts.
The Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held a legal awareness-raising event at the Jalilabad City Humanities and Technical School No. 8 on "Raising awareness of adolescents and young people about human rights and gender equality, strengthening the joint fight against early marriages and harmful habits and promoting a healthy lifestyle."
On this occasion, the Guba Regional Center of the Ombudsman organized an event entitled "Modern Azerbaijani Youth" at the Heydar Aliyev Center. The event was attended by young employees of the Heydar Aliyev Center of Guba, employees of the Guba regional "ASAN service" center and Youth Development and Career Center, and also volunteers. Apart from this, the head of the Regional Center attended the Guba Youth Forum held by the District Youth and Sports Department.
The Sheki Regional Center of the Ombudsman in cooperation with the Oguz District Youth and Sports Department organized online, as well as an in-person event entitled "Heydar Aliyev and modern Azerbaijani youth" at the Sheki State Regional College.
During their speeches, representatives of the Regional Centers said that youth policy in Azerbaijan is an important integral part of state policy. Moreover, it was noted that Azerbaijani youth demonstrated great courage and heroism in the liberation of our lands, occupied for almost 30 years.
During the speeches, the participants were informed about the Ombudsman's multifaceted activities in the field of human rights protection, as well as meetings with veterans of the Patriotic War to ensure their rights.