Ombudsmanın nümayəndəsi BMT tərəfindən təşkil edilmiş “Postmünaqişə dövründə bərpa işlərində qadınların rolu” mövzusunda konfransda iştirak edib
01-02-2022 1623 dəfə oxunub
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM) və BMT-nin Azərbaycan Nümayəndəliyinin birgə təşəbbüsü ilə “Qadın, sülh və təhlükəsizlik: Postmünaqişə dövründə bərpa işlərində qadınların rolu” mövzusunda konfrans keçirilib.
BMTM-in İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyevin moderatorluğu ilə keçirilən, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidentinin köməkçisi, səfir Elçin Əmirbəyov, BMT-nin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin və digər qurumların nümayəndələrinin qatıldığı həmin tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova da iştirak edib.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı konfransda çıxış edərək, qadınların hüquqlarının müdafiəsinin Ombudsmanın əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb. Çıxış zamanı Ombudsman tərəfindən gender bərabərliyi sahəsində mövcud olan stereotiplərin aradan qaldırılması və qadınların ictimai həyatdakı mövqeyinin gücləndirilməsinə xüsusi diqqət yetirildiyi qeyd olunub.

A representative of the Ombudsman participated in the UN Conference on “Role of the Women in Post-Conflict Rehabilitation”
01-02-2022 1565 dəfə oxunub
The Center for Analysis of International Relations (AIR Center) and the UN Country Team in Azerbaijan jointly organized a conference on the topic “Role of the Women in Post-Conflict Rehabilitation: women, peace, and security”.
The conference was moderated by the Chairman of the AIR Center, Mr. Farid Shafiyev, and an Assistant to the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Ambassador Mr. Elchin Amirbayov, also the representatives of the UN, the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, the Parliamentary Committee on Family, Women, and Children and other bodies, as well as the Head of Provision of the Right of Access to Information Unit at the Ombudsman Office of Azerbaijan, Ms. Aynur Hamidova took part in the event.
Speaking at the conference, the staff member of the Ombudsman Office said that the protection of women's rights is one of the main activities of the Ombudsman. During the speech, it was also noted that the Ombudsman pays special attention to the elimination of existing gender stereotypes and strengthening the position of women in public life.