Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü ilə əlaqədar tədbirlər keçirilib
30-12-2021 1430 dəfə oxunub
Ombudsmanın Şəki və Cəlilabad Regional Mərkəzləri 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü ilə əlaqədar tədbirlər təşkil edib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Salyan Rayon Heydər Əliyev Mərkəzi, Cəlilabad Rayon Gənclər və İdman İdarəsi, Suluçeşmə kənd ümumi orta məktəbi, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin rayon nümayəndəliyi, Lənkəran Şəhər Təhsil Şöbəsi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Lənkəran bölgəsi üzrə şöbəsi, Sosial Xidmətlər Agentliyinin 13 saylı Filialı, Yardımlı rayon Heydər Əliyev Mərkəzi, Astara Rayon Heydər Əliyev Mərkəzi, Astara Pedaqoji Kolleci və Astara şəhər 1 saylı tam orta məktəbi ilə birgə videokonfrans keçirilib. Tədbirdə çıxış edən Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov iştirakçılara Ombudsmanın təbriklərini çatdırıb.
Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi bu münasibətlə Qəbələ rayonu Kiçik Əmili kənd tam orta məktəbində və Şəki şəhər Kimya-biologiya təmayüllü liseydə müəllim və şagirdlərin iştirakı ilə tədbirlər keçirib. Regional Mərkəzin rəhbəri Pərviz Məmmədov tədbirlərdə çıxışı zamanı iştirakçılara Ombudsmanın təbriklərini çatdırıb.

Regional Centers of the Ombudsman held events on the occasion of the World Azerbaijanis Solidarity Day
30-12-2021 1349 dəfə oxunub
Sheki and Jalilabad Regional Centers of the Ombudsman organized events on the occasion of the 31st December- the World Azerbaijanis Solidarity Day.
Ombudsman’s Jalilabad Regional Center held a videoconference in collaboration with the Heydar Aliyev Centers of Salyan, Yardimli and Astara districts, Jalilabad District Youth and Sports Department, Jalilabad District Office of Youth Development and Career Center, Department of the State Committee for Work with Religious Organizations in Lankaran District, 13th Branch of the Social Services Agency and various secondary and higher education establishments and education-related offices. During his speech, the head of the Regional Center Mr. Ziya Ismayilov conveyed the Ombudsman's congratulations to the participants.
In this regard, the Ombudsman’s Sheki Regional Center organized an event at Kichik Amili village secondary school of the Gabala District and Sheki City Chemistry and Biology Lyceum with the participation of teaching staff and students. The head of the Regional Center Mr. Parviz Mammadov also conveyed to the participants the congratulations on behalf of the Ombudsman.
During the events dedicated to this holiday, it was talked about the historical background and essence of this significant day.