Azərbaycan Ombudsmanı Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Birliyinin yaradılması ilə bağlı növbəti iclasda iştirak edib
14-12-2021 1309 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Birliyinin yaradılması məqsədilə keçirilmiş növbəti onlayn iclasda iştirak edib.
Azərbaycan Ombudsmanı S.Əliyeva Türkiyə Baş Ombudsmanı, Qazaxıstan və Özbəkistan ombudsmanları və milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi iclasda  çıxış edərək, Türk Dövlətləri Təşkilatının cari ilin 12 noyabr tarixində keçirilən 8-ci zirvə görüşünün əhəmiyyəti barədə danışıb. Həmin görüşün təşkilata üzv ölkələr arasında əməkdaşlığın daha da güclənərək yeni bir mərhələyə girməsi baxımından olduqca önəmli olduğu vurğulanıb.
S. Əliyeva sözügedən zirvə görüşünün türkdilli dövlətlər arasında bütün istiqamətlər üzrə, o cümlədən insan hüquqları sahəsində əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinə təkan verdiyini qeyd edib. Bu baxımdan Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Birliyinin əsasnaməsinin qəbulu prosesinin sürətləndirilməsinin  əhəmiyyətini vurğulayan Ombudsman həmin əsasnamə ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürüb.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Ombudsmanı Türkdilli Ölkələrin Ombudsmanlar Birliyinin yaradılması istiqamətində aktiv fəaliyyət həyata keçirib və hazırda da bu fəaliyyəti davam etdirməkdədir.

Ombudsman of Azerbaijan participated in the next meeting on the Establishment of the Association of Ombudsmen of Turkic-speaking Countries
14-12-2021 1311 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan (Ombudsman) Sabina Aliyeva participated in the next online meeting on the establishment of the Association of Ombudsmen of Turkic-speaking Countries. The meeting brought together the Ombudsman of Azerbaijan, the Chief Ombudsman of Turkey, Ombudsmen from Kazakhstan and Uzbekistan, and representatives of national human rights institutions.
Ombudsman of Azerbaijan Sabina Aliyeva made a speech at the meeting, underlining the significance of the 8th Summit of the Organization of Turkic States held on 12 November 2021. It was also stressed that the meeting was very important in terms of further strengthening cooperation between the Member States and entering a new phase.
S.Aliyeva noted that the Summit gave impetus to further strengthening cooperation between the Turkic-speaking countries in all areas, including in the field of human rights. Therefore, emphasizing the importance of accelerating the process of adopting the Statute of the Association of Ombudsmen of Turkic-speaking Countries, the Ombudsman put forward a number of proposals related to the Statute.
It should be noted that the Ombudsman of Azerbaijan carried out active works in the establishment of this Association and is currently continuing this work.