Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad ediblər
12-12-2021 1526 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Ombudsman Aparatının kollektivi Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar onun xatirəsini yad ediblər.
Ombudsman Aparatında anım günü ilə bağlı tədbir keçirilib, Ulu Öndərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Ombudsman tədbirdə çıxış edərək, Heydər Əliyevin önəmli tarixi xidmətləri barədə danışıb. O, Ulu Öndərin hakimiyyətə gəlişindən sonra müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyasının qəbul edilməsinin, insan hüquqları sahəsində dövlət proqramlarının təsdiq edilməsinin, Ombudsman təsisatının yaradılmasının insan hüquq və azadlıqlarının təmini baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin vəfatının ildönümü ilə əlaqədar Ombudsman Səbinə Əliyeva Aparatın əməkdaşları ilə birgə Fəxri xiyabanı ziyarət edərək, onun məzarı önünə güllər düzüb və xatirəsinə ehtiramını ifadə edib. Ombudsman görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın da xatirəsini yad edib.
Ombudsmanın regional mərkəzləri də digər qurumlarla birgə, gənclərin geniş iştirakı ilə Ulu Öndərin xatirəsinə həsr edilmiş tədbirlər təşkil ediblər.
Tədbirlərdə Ulu Öndərin hakimiyyətə qayıdışından sonra hüquqi dövlət quruculuğu sahəsində həyata keçirilən ardıcıl, sistemli və gələcəyə hesablanan islahatlar barədə məlumat verilib. Müstəqil Azərbaycanda insan hüquqlarının inkişafı istiqamətində ulu öndərin rəhbərliyi ilə atılmış addımlar barədə danışılıb. Heydər Əliyevin nümunəvi azərbaycanlı kimi göstərdiyi misilsiz xidmətlərin unudulmayacağı, əziz xatirəsinin hər zaman yaşadılacağı qeyd olunub.

Ombudsman Sabina Aliyeva and staff of the Office commemorated the memory of the National Leader Heydar Aliyev
12-12-2021 1527 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva and the staff of the Office commemorated the memory of the Great Leader Heydar Aliyev on the occasion of his death anniversary.
The Ombudsman Office hosted an event dedicated to commemoration day, and a minute of silence was observed for the memory of the Great Leader.
Speaking at the event, the Ombudsman spoke about the important role of Heydar Aliyev in the history of Azerbaijan. She stressed the importance of the role of the National Leader in the adoption of the first Constitution of independent Azerbaijan, the approval of state programs on human rights, and the establishment of the Ombudsman Institution in the country in terms of ensuring human rights and freedoms.
On the death anniversary of the national leader Heydar Aliyev, the Ombudsman Sabina Aliyeva visited the Alley of Honors together with the staff of the Office, laid flowers at his grave, and paid tribute to his memory. The Ombudsman also commemorated the prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva.
The Ombudsman's Regional Centers, together with other agencies, also organized commemoration events for the Great Leader with the participation of young people. During those events, information was given about the consistent, systematic, and forward-looking reforms with the return of the Great Leader to power. The participants were briefed about actions taken during the reign of the Great Leader to develop human rights. It was also noted that Heydar Aliyev's unparalleled services rendered as an exemplary Azerbaijani will not be forgotten, and his memory will be with us forever.