Jest dilinə tərcümə edilmiş “Uşaq Hüquqları Konvensiyası” elektron kitabı geniş ictimaiyyətə təqdim edilib
10-12-2021 1514 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman), Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi F. Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, Milli-İrsi Mədəni Tarixi Araşdırmalar Fondu (MİMTA) və “Səssiz Ünsiyyət” Jest Dilinin İnkişafına Dəstək Təşkilatı birgə jest dilinin inkişaf etdirilməsi məqsədilə sosial yönümlü layihə həyata keçirib.
10 dekabr 2021-ci il tarixində layihənin tərəfdaş qurumlarının iştirakı ilə “Hüquqlarımız ilə güclü və xoşbəxtik” devizi altında 10 Dekabr- Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş jest dilinə tərcümə edilmiş BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası əsasında hazırlanmış elektron kitabın təqdimat mərasimi təşkil edilib.
Təqdimat mərasimində Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın əməkdaşları, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi F. Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının, Milli-İrsi Mədəni Tarixi Araşdırmalar Fondunun (MİMTA), “Səssiz Ünsiyyət” Jest Dilinin İnkişafına Dəstək Təşkilatının nümayəndələri, millət vəkilləri, dövlət qurumlarının əməkdaşları, əlilliyi olan şəxslər, mütəxəssislər, şagird və müəllim heyəti iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Ombudsman Səbinə Əliyeva qonaqları salamlayaraq, onları 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə təbrik edib.
Səbinə Əliyeva sözügedən sosial yönümlü layihəni olduqca yüksək qiymətləndirərək, jest dilinin, Brayl əlifbasının, ünsiyyətin bütün digər üsullarının rəsmi münasibətlərdə qəbulu və istifadəsinin təmin olunmasının ölkəmizin də iştirakçısı olduğu BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasının tələblərindən biri olduğunu vurğulayıb.
Ombudsman onu da bildirib ki, belə bir əlamətdar tarix ərəfəsində bu cür mühüm əhəmiyyətə malik sosial yönümlü layihənin reallaşdırılması olduqca əhəmiyyətlidir və ölkəmizdə jest dilinin inkişaf etdirilməsinə böyük töhfə verəcəkdir. Çıxış zamanı o da diqqətə çatdırılıb ki,  2021-ci il Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününün devizi məhz bərabərliklə bağlıdır. Belə ki, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının 10 dekabr tarixi ilə əlaqədar “Biz hər birimiz insanıq və biz bərabərik” çağırışı hər bir insanın hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində səylərimizi birləşdirməyə səsləyir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva hər kəsi ayrı-seçkiliyə yol verməməyə, bərabərlik və inklüzivlik prinsiplərini rəhbər tutaraq sosial statusundan asılı olmayaraq hər bir insanın hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təşviqi istiqamətində birgə əməkdaşlığa çağırıb.
Digər çıxışçılar da mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüb və layihənin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Onlar Ombusmanın təşəbbüsünü yüksək dəyərləndirərək birgə əməkdaşlığın əlilliyi olan uşaqların hüquqlarının təmininə mühüm töhfə verəcəyini qeyd ediblər.

Electronic Book of Convention on the Rights of the Child translated into Sign Language was presented to the General Public
10-12-2021 1515 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, the Republican Children's Library named after F. Kocharli under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, National-Heritage Cultural-Historical Research Foundation (NHCRF), as well as “Silent Communication” Sign Language Development Organization have launched a socially oriented project.
On December 10, 2021, the project partners organized a presentation of an e-book, which was translated into sign language based on the UN Convention on the Rights of the Child (CRC) and dedicated to the December 10 - Human Rights Day under the motto "We are strong and happy with our rights".
The Ombudsman Sabina Aliyeva and staff members of the Ombudsman Institution, representatives of the Republican Children's Library named after F. Kocharli, NHCRF, as well as "Silent Communication" Sign Language Development Support Organization, members of the Parliament, government agencies, employees, persons with disabilities, specialists, students, and teachers participated at the presentation.
Opening the event, Ombudsman greeted the guests and congratulated them on this remarkable day.
Highly appreciating this social project, Ms. S. Aliyeva stressed that one of the requirements of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, which was also ratified by our country is to recognize and use sign language, Braille, and all other methods of communication in all official relations.
The Ombudsman also said that on the eve of such a significant date, the implementation of such an important social project is very important and will greatly contribute to the development of sign language at the national level. During the speech, it was noted that the theme of 2021 international Human Rights Day is - Equality. Thus, the public call of the UN High Commissioner for Human Rights on December 10, " All human, all equal", calls for a concerted effort to protect the rights and freedoms of every human being.
Ombudsman called on everyone to cooperate in the protection and promotion of the rights and freedoms of all people, irrespective of their social status, based on non-discrimination, equality, and inclusivity principles.
Other speakers also shared their views on the topic and stressed the importance of this social project. They commended the Ombudsman's initiative, noting that such joint cooperation would make an important contribution to ensuring the rights of children with disabilities.