Ombudsmanın Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 2021-ci il 7 dekabr tarixli qərarı ilə bağlı münasibəti
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikası “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında” Konvensiyanın Ermənistan tərəfindən pozulmasına görə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinə Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı irqi nifrəti təşviq edən halların qadağan edilməsi vəsatəti ilə müraciət edib.
Təqdim edilmiş sənədlərdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən hazırlanmış və müvafiq beynəlxalq təşkilatlara göndərilmiş hesabatlara da istinad olunub.
Məhkəmənin 2021-ci il oktyabrın 14-dən 19-dək olan dinləmələrindən sonra qəbul etdiyi qərarında əsaslı olaraq Ermənistan tərəfinə azərbaycanlıların insan hüquqlarının pozulmasının qarşısını almaq üçün təcili tədbirlər görmək tapşırığı öz əksini tapıb.
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin Ermənistanın, o cümlədən Ermənistan ərazisində fəaliyyət göstərən və azərbaycanlıları hədəf alan fərdlər və təşkilatlar tərəfindən irqi nifrətin təşviq edilməsini qadağan edən müvəqqəti tədbirlərə dair 2021-ci il 7 dekabr tarixli qərarını insan hüquq və azadlıqlarının pozulması hallarının qarşısının alınması, regionda sülhün təmin edilməsi baxımından əhəmiyyətli hesab edirəm.
İnanırıq ki, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin qərarının Ermənistan tərəfindən dərhal yerinə yetirilməsi üçün beynəlxalq hüquq çərçivəsində təsirli tədbirlər görüləcəkdir.

Opinion of the Ombudsman regarding the Order of the International Court of Justice dated 7 December 2021
08-12-2021 1026 dəfə oxunub
As it is known, the Republic of Azerbaijan has filed a lawsuit in the International Court of Justice (ICJ) for violation of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination by Armenia with a request to prohibit cases inciting racial hatred against Azerbaijanis in Armenia.
The submitted documents also referred to the reports, which were prepared by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and sent to relevant international organizations.
Fundamentally, the decision of the Court after its hearings from 14 to 19 October 2021 instructed the Armenian side to take urgent measures for preventing human rights violations against Azerbaijanis.
I think the ICJ decision of 7 December 2021 on temporary measures to prevent the promotion of racial hatred by Armenia, as well as by the persons and organizations operating in the territory of Armenia and targeting Azerbaijanis, is important in terms of preventing violations of human rights and freedoms and ensuring peace in the region.
We believe that effective measures will be taken within the framework of international law for the immediate implementation of the ICJ decision by Armenia.