“Yaxşı idarəçiliyin təbliğində Ombudsmanın və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının rolu” mövzusunda hibrid formatda tədbir təşkil olunub
07-12-2021 1386 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GIZ) ilə birgə “Yaxşı idarəçiliyin təbliğində Ombudsmanın və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının rolu” mövzusunda dəyirmi masa təşkil edib. 10 Dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş və hibrid formatda keçirilən tədbirdə dövlət qurumları, məhkəmə orqanları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, beynəlxalq qurumlar, səfirliklər və xarici ölkələrin ombudsman təsisatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin açılış hissəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva, BMT-nin rezident əlaqələndiricisi Vlandanka Andreyeva, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Volfqanq Maniq, GIZ-in Azərbaycan üzrə direktoru Karin Hörhan çıxış ediblər.
Daha sonra Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin rəisi Nazim Rəcəbov, Ali Məhkəmənin İnzibati Kollegiyasının sədri Xaqani Məmmədov, Penitensiar Xidmətin rəis müavini Orxan Qasımov, Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyətləri institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli, Elektron Hökumətin İnkişafı Mərkəzinin direktoru Fariz Cəfərov,  “Hüquqi Təhlil və Araşdırmalar” İctimai Birliyinin sədri Ramil İskəndərli müxtəlif məruzələrlə çıxış ediblər.
Türkiyə Ombudsmanı Fatma Benli Yalçın, Mərakeş Krallığı Ombudsmanı Mohamed Benalilou, Avropa Şurası Anti-diskriminasiya Departamentinin rəhbəri Stefano Valenti tədbirə videokonfrans formatında qoşularaq çıxış ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva açılış nitqi ilə çıxışı zamanı qonaqları salamlayıb və milli insan hüquqları təsisatlarının vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığının vacibliyinə toxunub.
Tədbirin Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edildiyini bildirən Ombudsman Vətən müharibəsində qazanılan zəfərin artıq məcburi köçkün vətəndaşlarımızın fundamental insan hüquqlarının təmininə zəmin yaratdığını vurğulayıb.
S.Əliyeva nəzərə çatdırıb ki, pandemiya dövründə insanların Ombudsman təsisatına müraciət etməsi üçün imkanlar genişləndirilib. Bununla yanaşı, Ombudsman Aparatında şəhid ailələri və müharibə veteranları, əlilliyi olan şəxslər, uşaqlar kimi həssas əhali qruplarının hüquqları ilə bağlı ayrıca sektorlar yaradıldığı, bu sahədə vətəndaş cəmiyyəti ilə daha sıx əməkdaşlıq edildiyi qeyd olunub.
Tədbirdə bu mövzuda Ombudsman Aparatı və GIZ tərəfindən Quba, Şəki, Lənkəran və Gəncədə keçirilmiş tədbirlərin yekunları, habelə iştirakçılar arasında aparılmış sorğuların nəticələri də müzakirə edilib.

A hybrid event was organized on the role of the Ombudsman and Civil Society Organizations in Promoting Good Governance
07-12-2021 1387 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan and the German Agency for International Cooperation (GIZ) organized a round table on "The role of the Ombudsman and Civil Society Organizations in Promoting Good Governance". The hybrid event was dedicated to December 10 - International Human Rights Day and brought together the representatives of government agencies, courts, civil society organizations (CSOs), international organizations, embassies, and foreign ombudsman institutions.
The Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, UN Resident Coordinator Ms. Vlandanka Andreeva, Ambassador of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Mr. Wolfgang Manig, GIZ Director for Azerbaijan Ms. Karin Hoerhan delivered speeches at the opening ceremony.
Then Mr. Nazim Rajabov, Chief of the General Office for Combating Corruption under the Prosecutor General, Mr. Khagani Mammadov, Chairman of the Administrative Board of the Supreme Court, Mr. Orkhan Gasimov, Deputy Chief of the Penitentiary Service, Mr. Zaur Valimammadli, Head of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations at the Ombudsman Office, Mr. Fariz Jafarov, Director of e-Government Center, Mr. Ramil Iskenderli, Chairman of the Legal Analysis and Research Public Union reported on the subject as well.
During the roundtable, Ombudsman of Turkey Ms. Fatma Benli Yalchin, Ombudsman of Morocco Mr. Mohamed Benalilou, and Mr. Stefano Valenti, Head of the Unit at the CoE Anti-Discrimination Department joined the event through videoconferencing.
In her opening speech, the Ombudsman of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva greeted the guests and stressed the importance of cooperation between national human rights institutions and CSOs.
Noting that the event is dedicated to International Human Rights Day, the Ombudsman stressed that the victory in the patriotic war has already laid the groundwork for ensuring the fundamental human rights of our IDPs.
Ms. Aliyeva noted that during the pandemic, the Ombudsman institution has increased its opportunities for people to apply. Furthermore, it was said that the Ombudsman Office has established separate structural units dealing with the rights of vulnerable groups, including martyr families and veterans, people with disabilities, children, and continues to closely cooperate with civil society in this area.
The results of the joint training seminars on promotion of good governance addressing relevant state bodies and CSOs launched in the framework of the cooperation between the Ombudsman and GIZ and conducted by the expert-trainers of the Ombudsman Office in Guba, Sheki, Lankaran, and Ganja regions were also discussed at the event.