Ombudsmanın nümayəndəsi Beynəlxalq Əlilliyi Olan Şəxslər Günü münasibətilə keçirilən tədbirdə iştirak edib
03-12-2021 1598 dəfə oxunub
3 Dekabr – Beynəlxalq Əlilliyi Olan Şəxslər Günü münasibətilə Azərbaycan Respublikası Əlil Təşkilatları İttifaqı Finlandiya Xarici İşlər Nazirliyinin maliyyə dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının təşkilati dəstəyi ilə “Hamı üçün layiqli iş – heç kim kənarda qalmasın” mövzusunda konfrans təşkil edib.
Tədbirdə Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidentiDavud Rəhimli, BMT-nin Azərbaycandakı əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva, Finlandiyanın CənubiQafqaz üzrə səfiri Kirsti Narine, ƏƏSMN təbeliyində Dövlət məşğulluq Agentliyinin və Sahibkarlar (İşəgötürən) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatını tədbirdə Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva təmsil edib. A.Tarverdiyeva çıxış edərək, əlilliyi olan şəxslərin məşğulluq hüquqları, Ombudsman əlilliyi olan şəxslərlə və onların ictimai birlikləri ilə əməkdaşlıq istiqamətləri haqqında tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. Ombudsmanın əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyasının, məşğulluq imkanlarının və işəgötürən təşkilatlarla onlar üçün inklüziv iş mühitinin yaradılmasının təmin olunması ilə bağlı həm illik məruzələrində, həm də səlahiyyətli dövlət qurumlarına ünvanlandığı müraciətlərdə onlar üçün müyəssər şəraitin təmin olunmasına dair təkliflər verdiyi də qeyd olunub. Həmçinin bildirilib ki, Müvəkkilin bir sıra təklifləri “2019–2030-cu illər üçün Azərbaycan Respublikasının Məşğulluq Strategiyası”nda, “Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2020–2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”, “Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası və Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatlarının Milli Konfederasiyası arasında 2020-2022-ci illər üçün Baş Kollektiv Saziş”də nəzərə alınmışdır.

Representative of the Ombudsman Office participated in the event dedicated to International Day of Persons with Disabilities
03-12-2021 1599 dəfə oxunub
On 3 December, the Azerbaijan Union of Disabled People’s Organization (UDPO) organized a conference entitled “Decent work for everyone – no one leave behind” with the support of the Ministry of Foreign Affairs of Finland, State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of Population of Azerbaijan, and Azerbaijan National Confederation of Entrepreneurs (Employers).
Mr. Davud Rehimli, UDPO President, Ms. Vladanka Andreyeva, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Ms. Christie Narine, Roving Ambassador of Finland for South Caucasus, and the representatives of other noted-above agencies took part in the conference.
At this event, the Ombudsman Institution was represented by Ms. Ayten Tariverdiyeva, Head of the Unit at the Institution. Ms. Tariverdiyeva informed the participants about the labor rights of persons with disabilities (PWDs), and directions of cooperation of the Ombudsman with the PWDs, outlining the formulated by the Ombudsman recommendations in relation to the social integration of the PWD and creating work opportunities and inclusive and favorable working environment by the employers, which were indicated in Ombudsman’s Annual Reports and requests to the corresponding state bodies. Furthermore, it was said that numerous recommendations of the Ombudsman were taken into consideration in “Employment Strategy of Azerbaijan for 2019-2030 years”, “Action Plan for Implementing the Employment Strategy for 2020-2025 years”, and in “General Collective Agreement between Cabinet of Ministers of Azerbaijan, Confederation of Trade Unions of Azerbaijan and National Confederation of Entrepreneurs (Employers) of Azerbaijan for 2020-2022 years”.