Ombudsmanın nümayəndəsi Azərbaycanda BMT-nin Miqrasiya üzrə Şəbəkəsinin ikinci koordinasiya iclasında iştirak edib
24-11-2021 1523 dəfə oxunub
BMT-nin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən Miqrasiya üzrə Şəbəkəsinin videokonfrans formatında ikinci koordinasiya iclası keçirilib. BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış bölmələrinin, müvafiq dövlət qurumlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının rəhbər və nümayəndələrinin qatıldığı tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Şəhid ailələri və müharibə veteranları ilə iş sektorunun müdiri Turan Cahangirova da iştirak edib. Qeyd edilməlidir ki, həmin Şəbəkədə Ombudsman Aparatı da təmsil olunur.
Onlayn iclasda Şəbəkə üçün ilkin beynəlxalq sazişlərdən hesab edilən Miqrasiya üzrə Qlobal Kompaktın və 2021-2025-ci illər üzrə İnkişaf Planının icrası, Miqrasiya və İnkişaf üzrə Qlobal Forum, ölkəmizin beynəlxalq miqrasiya sahəsində tərəfdaşlığa töhfəsi və digər əlaqədar məsələlərə dair təqdimatlar edilib.
Tədbir çərçivəsində müxtəlif konsepsiya və modellərin tətbiq edilməsi ilə səciyyələnən miqrasiyanın idarə edilməsi sahəsində gələcək əməkdaşlıq və birgə təşəbbüslərlə bağlı müzakirə aparılıb.

Representative of the Ombudsman participated in the Second Coordination Meeting of UN Network on Migration in Azerbaijan
24-11-2021 1524 dəfə oxunub
The UN Network on Migration in Azerbaijan has conducted its second coordination meeting through videoconferencing. At the event, which has brought together representatives of various UN specialized agencies, relevant public institutions, and NGOs, the Ombudsman Office was represented by Ms. Turan Jahangirova, head of the Unit on Work with Families of Martyrs and War Veterans. It should be noted that Ombudsman Office is also a member of the noted-above Network.
During the meeting, presentations were made on the implementation of the Global Compact on Migration and the Development Plan for 2021-2025, the Global Forum on Migration and Development, our country's contribution to the partnership in the field of international migration, and other related issues.
The event agenda covered the issues of future cooperation and joint initiatives in the field of migration management, which is characterized by the application of various concepts and models.