Ombudsman Aparatı növbəti maarifləndirmə tədbirini Lənkəran şəhərində keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin dəstəyi ilə  “Cənubi Qafqazda Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə” regional proqramı üzrə regionlarda dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti institutları üçün təlimlər davam etdirilir. “Dövlət qurumlarında yaxşı idarəçiliyin təbliğində Ombudsmanın rolu və bu istiqamətdə vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi” mövzusunda növbəti təlim Lənkaran şəhərində təşkil olunub.
Təlimdə Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi, aidiyyəti dövlət qurumlarının yerli nümayəndəlikləri və vətəndaş cəmiyyəti institutları təmsil olunub. Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Zaur Vəliməmmədli, Aparatın Mülki və siyasi hüquqların müdafiəsi sektorunun müdiri Rəşad Novruzov və İnformasiya əldə etmək hüququnun təmini sektorunun müdiri Aynur Həmidova təlimçi-ekspert qismində yaxşı idarəçiliyin xüsusiyyətləri və əhəmiyyəti, bununla bağlı beynəlxalq norma və prinsiplər, mübahisələrin alternativ həlli yolları, mediasiyanın tətbiqi, Ombudsmanın mandatı, Ombudsmana ünvanlanan şikayət və müraciətlərə baxılması qaydası, biznes və insan hüquqları və informasiya əldə etmək hüququnun təmini mövzularında təqdimatlar ediblər.
İnteraktiv şəkildə keçən təlimdə dövlət qurumları ilə vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında əlaqələrin gücləndirilməsinin yaxşı idarəçiliyə müsbət təsiri və Ombudsmanın bu sahədəki rolunun əhəmiyyəti vurğulanıb.

23-11-2021 1442 dəfə oxunub
As reported, a series of awareness-raising training about good governance for state agencies and civil society organizations (CSOs) are underway, which were initiated by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan and supported by the GIZ Office in Azerbaijan. The next training on the topic “Role of the Ombudsman in Promotion of Good Governance and Strengthening the Cooperation with CSOs in the Concerned Area” was organized in Lankaran city.
The training was attended by Jalilabad Regional Center, local departments of state agencies, and civil society members. The expert-trainers Mr. Zaur Valimammadli, Head of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations at the Ombudsman Office, Mr. Rashad Novruzov, Head of the Unit for Protection of Civil and Political Rights, and Ms. Aynur Hamidova, Head of the Unit on Access to Information reported about characteristics and significance of the good governance, related international norms, and principles, alternative methods of conflicts, application of the mediation, the mandate of the Ombudsman, application and review procedures, business and human rights and the right to access to information.
During interactive dialogues, they stressed the positive effect on strengthening the relations between the public and CSOs and the importance of the Ombudsman’s role in this area.