“Uşaq hüquqları aylığı” çərçivəsində maarifləndirmə tədbirlərinə start verilib
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva  tərəfindən 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərində ölkəmizdə ənənəvi “Uşaq hüquqları aylığı” elan edilib.
Müvəkkil bununla bağlı müraciətindəuşaq hüquqlarının təmini, təbliği və müdafiəsi ilə məşğul olan hər bir qurumu aylığa qoşulmağa dəvət edib, xüsusi karantin qaydalarına əməl etməklə uşaqlarla bağlı təşkil olunacaq bütün tədbirlərdə onların birbaşa iştirakını təmin etməyə çağırıb.
Bu aylıq çərçivəsində uşaq hüquqları üzrə maarifləndirmə işinin gücləndirilməsi, bu sahədə biliklərin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə Ombudsman Aparatı tərəfindən tədbirlərə start verilib.
Belə ki, Bakı şəhəri Sabunçu rayonunun bir qrup şagird və müəllim heyəti üçün onlayn formada təlim təşkil edilib. Təlim zamanı Aparatın Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları təqdimatla çıxış edərək, BMT-nin “Uşaq Hüquqları haqqında” Konvensiyası və “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu, uşaqların istismardan və ayrı-seçkilikdən müdafiəsi, uşaqlara qarşı zorakılıqla mübarizə üsulları, məişət zorakılığı və erkən evliliyin fəsadları, uşaqların internet təhlükəsizliyi barədə şagirdlərə ətraflı məlumat verib. Bununla yanaşı, görüşdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində Ombudsman təsisatı tərəfindən görülən işlər, 916 nömrəli Çağrı Mərkəzi haqqında məlumat diqqətə çatdırılıb.
İnteraktiv formada keçirilən təlim zamanı uşaqlar xüsusi fəallıq göstərərək öz fikirlərini bölüşüblər, onları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.
Aylıq çərçivəsində hüquqi maarifləndirmə xarakterli təlimlərin Bakı şəhəri və ölkənin digər rayonlarında  da davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.

Awareness-raising events were started in the frame of Child Rights Month
As reported, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva announced Child Rights Month, running from 20 October-20 November across the country.
The Commissioner, in her relevant appeal, invites each stakeholder working in the field of ensuring, promoting, and protecting child rights to join this month-long campaign, as well as to provide their participation in these events following quarantine rules.
The Ombudsman office starts awareness-raising events to strengthen child rights education and further deepen the skills in the frame of this month-long campaign.
One such online training was organized for a group of students and teachers of the Sabunchu district of Baku. During the training, the staff of the Child Rights Protection Unit at the Office made presentations on the UN CRC and the Law of Azerbaijan on the Rights of the Child. They also gave detailed information to students about child protection from exploitation and discrimination, methods of combating violence against children, advert consequences of domestic violence and early marriages, children's internet safety. In addition, at the meeting information on the work done by the Ombudsman Institution in the field of protection and promotion of child rights, its 24 round clock Call Center 916 was brought to the attention.
During the interactive training, the children were particularly active and shared their views on the topics, and their questions were answered.
Within the framework of the month-long campaign, legal awareness training will be continued in Baku and across the country.