Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti ANAMA sədri ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) beynəlxalq əməkdaşlığı çərçivəsində ölkəmizə səfərə gəlmiş Bolqarıstan nümayəndə heyəti növbəti görüşünü Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyində (ANAMA-da) keçirib.
ANAMA sədri Vüqar Süleymanov qonaqlara Ermənistanın uzun illər işğal altında saxladığı Azərbaycan ərazilərində yerləşdirdiyi çoxsaylı minaların hazırda səbəb olduğu təhlükə barəsində ətraflı məlumat verib. Azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində minaların insan həyatı və quruculuq işləri üçün yaratdığı fəsadlar, mina partlayışlarının səbəb olduğu ölüm və yaralanma halları, Ermənistanın dəqiq mina xəritələrini təqdim etməməsi kimi məsələlər görüşdə əsas müzakirə mövzuları olub.
Görüş zamanı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirdiyi, hazırda da minaların məcburi köçkünlərin azad olunmuş doğma yurdlarına qayıdışına maneə törətdiyi diqqətə çatdırılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, nümayəndə heyəti Ağdam şəhərinə səfər çərçivəsində minalanmış əraziyə də baxış keçirəcək.

Bulgarian Delegation had a meeting with the Chairman of ANAMA
The Bulgarian delegation visited Azerbaijan within the framework of international cooperation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and held its next meeting in the Azerbaijan Mine Action Agency (ANAMA).
ANAMA Chairman Mr. Vugar Suleymanov briefed the guests on the serious threat posed by the numerous mines planted by Armenia in territories of Azerbaijan, which were held under occupation for many years. The main topics of discussion at the meeting were the adverse effects of landmines in the liberated territories of Azerbaijan on human health and construction works and mine explosions causing deaths and injuries. The sides also discussed the issue related to the failure of Armenia to provide accurate mine maps.
It was noted that Armenia pursues a policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis, and mines prevent the return of IDPs to their liberated homeland.
It should be noted that the delegation will also conduct monitoring of areas where the mines were buried within the frame of their visit to Aghdam.