Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti Milli Məclisin sədri ilə görüş keçirib
Məlumdur ki, Azərbaycan Ombudsmanının beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti çərçivəsində artıq bir neçə xarici nümayəndə heyəti işğaldan azad edilmiş və Vətən müharibəsi dövründə hücuma məruz qalmış ərazilərdə yerində araşdırmalar aparmaq məqsədilə ölkəmizə səfər edib. Faktaraşdırma səfərlərindən öncə ilkin tanışlıq xarakterli məlumatların təqdim edilməsi məqsədilə həmin nümayəndə heyətlərinin bir sıra dövlət qurumlarında görüşləri təşkil edilir.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və onun dəvəti ilə ölkəmizdə səfərdə olan Bolqarıstan Respublikası Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə Komissiyasının rəhbəri Ana Cumaliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ilə görüşü keçirilib.
Milli Məclisin sədri qonaqları salamlayaraq, Azərbaycan və Bolqarıstan arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından danışıb. S.Qafarova çıxışı zamanı Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilmiş islahatlar barədə məlumat verib.
Nümayəndə heyəti 44 günlük müharibə dövründə Ermənistan tərəfindən mülki yaşayış məntəqələrinin qadağan edilmiş silahlardan atəşə tutulması nəticəsində insan hüquqlarının və beynəlxalq humanitar hüququn kobud şəkildə pozulması halları barədə də məlumatlandırılıb, həmçinin bu hallarla yerində tanış olmaq imkanının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Öz növbəsində Bolqarıstanın Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə Komissiyasının rəhbəri A.Cumaliyeva səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. O, Azərbaycan Ombudsmanı ilə imzaladığı Anlaşma Memorandumunun qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı üçün əhəmiyyətli olacağına əminliyini ifadə edib.
Görüş zamanı ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində yeni yanaşmaların tətbiqi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Bulgarian Delegation had a meeting with the Chair of the Parliament
It is known that within the framework of the international cooperation of the Azerbaijani Ombudsman, several foreign delegations have already visited our country to conduct on-site investigations in the liberated territories and those that were subjected to attacks during the Patriotic War. In a number of government agencies, meetings with those delegations are organized in order to provide preliminary information before the fact-finding missions.
With this purpose, Ms. Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, and Ms. Ana Jumaliyeva leading the Delegation from the Bulgarian Commission for Protection against Discrimination, who is on an official visit to our country at the initiative of the Ombudsman, had a meeting with the Chair of the Parliament, Ms. Sahiba Gafarova.
The Chair welcomed the guests before mentioning the development of friendship and cooperation between Azerbaijan and Bulgaria. In her speech, Ms.Gafarova spoke about human rights reforms implemented in Azerbaijan.
The Delegation members were informed about the serious violations of human rights and international humanitarian law by Armenia committed during the Second Karabakh War as a result of the shelling of populated civilian areas with the use of prohibited weaponry. She also stressed the importance of the opportunity to get acquainted with these facts on the spot.
Ms. Jumaliyeva, the head of the Commission for Protection against Discrimination of Bulgaria, in her turn, thanked the Speaker for the warm reception. She expressed her confidence that the Memorandum of Understanding signed with the Azerbaijani Ombudsman will play a significant role in the development of mutual relations.
During the meeting, the sides exchanged views on the application of new approaches in combatting discrimination.