Ombudsmanın dəvəti əsasında Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında Bolqarıstan Respublikasının Ayrı-seçkiliyə qarşı Müdafiə Komissiyasının rəhbəri Ana Cumaliyevanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib.
Təsisatlar arasında qarşlıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə humanitar vəziyyətin monitorinqini həyata keçirmək səfərin əsas məqsədlərini təşkil edir.
Bu gün nümayəndə heyəti Azərbaycan Ombudsmanı ilə birgə Fəxri xiyaban və Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib.
Əvvəlcə Fəxri xiyabanda Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoyulub, xatirəsi hörmətlə yad edilib. Sonra görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarı ziyarət edilib.
Ombudsman və Bolqarıstandan olan nümayəndə heyəti daha sonra Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. Azərbaycanın azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad olunub.

Bulgarian Delegation arrived in our country at the invitation of the Ombudsman
At the invitation of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Ms. Sabina Aliyeva, a delegation led by Ms. Ana Jumaliyeva, the head of the Commission for Protection against Discrimination of the Republic of Bulgaria, arrived in our country.
The main purposes of this official visit are strengthening mutual cooperation between the two institutions and conducting monitoring of the humanitarian situation in the liberated areas.
Today together with the Ombudsman of Azerbaijan, the Delegation visited the Alley of Honour and Alley of Martyrs. At the Alley of Honour, a wreath was laid down at the grave of the National Leader Haydar Aliyev and his memory was paid tribute to. Then the grave of prominent ophthalmologist and scientist, academician Zarifa Aliyeva was visited.
Then, the Ombudsman of Azerbaijan and the Delegation visited the Alley of Martyrs. The memory of the martyrs who died for the freedom and territorial integrity of Azerbaijan was honored.