Uşaqların Cinsi İstismar və Cinsi Zorakılıqdan Müdafiəsinə dair Avropa Gününə həsr edilmiş tədbir keçirilib
19-11-2021 1640 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən ölkədə elan olunmuş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən 18 Noyabr – Uşaqların Cinsi İstismar və Cinsi Zorakılıqdan Müdafiəsinə dair Avropa Gününə həsr edilmiş onlayn tədbir keçirilib.
Bakı şəhərinin Binəqədi və Nəsimi rayon məktəblərinin şagird və müəllimlərinin, eləcə də icra hakimiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilən maarifləndirmə tədbirində Aparatın Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları uşaqlara qarşı zorakılıq və onun növləri, məişət zorakılığı, erkən nikah, internet təhlükəsizliyi, uşaqların istismardan və sui-istifadədən müdafiəsi haqqında məlumat veriblər.
Görüş zamanı qeyd olunan günün mahiyyəti barədə məlumat verilib, bu ərəfədə dünya ölkələrində həyata keçirilən tədbirlər, uşaqlara qarşı cinsi zorakılığın qarşısının alınması sahəsində mövcud beynəlxalq və milli qanunvericilik aktları barədə məlumat verilib, ölkəmiz tərəfindən müvafiq bəyanatla “Uşaqların cinsi istismar və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının təsdiq edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Tədbirdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində Müvəkkilin fəaliyyəti, “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın məqsədi, bu çərçivədə paytaxtda və regionlarda keçirilən tədbirlər iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, aylıq çərçivəsində Bakı şəhərinin rayonları və regionlarda yerləşən 180-dən artıq ümumtəhsil məktəbini əhatə etməklə maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirilib.

An event was held dedicated to 18 November - the European Day on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse
19-11-2021 1551 dəfə oxunub
As part of the "Child Rights Month" announced by the Azerbaijani Ombudsman, the Ombudsman Office held an online event dedicated to November 18 – the European Day on the Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse.
During the awareness-raising event held with the participation of students and teachers at the schools of Binagadi and Nasimi Districts of Baku, as well as executive power office representatives, the staff of the Child Rights Protection Unit of the Office reported about violence against children and its types, domestic violence, early marriages, internet safety, protection of children against exploitation and abuse.
During the meeting, it was given information about the essence of this international Day, the measures taken at the international level, the existing international and national laws to prevent sexual abuse of children. It was also stressed the importance of the ratification of the Lanzarote Convention.
The participants were also informed about the activities of the Ombudsman in the field of protection of child rights, the purpose of the "Child Rights Month", and the related events held in the capital and regions.
It should be noted that awareness-raising activities carried out within the month-long campaign, covered more than 180 secondary schools in Baku and regions.