Ombudsman Ankara Yıldırım Beyazıt Universitetində təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edib
Türkiyədə rəsmi səfərdə olan Ombudsman Səbinə Əliyeva Ankara Yıldırım Beyazıt Universitetində “Qarabağda həyatın normallaşması prosesi: hüquqi və siyasi qiymətləndirmə” mövzusunda təşkil olunmuş tədbirdə məruzə ilə çıxış edib. Tədbirdə universitetin rektoru, hüquqşünas alimlər, elmi tədqiqatçılar və tələbələr iştirak ediblər.
Ombudsman çıxışı zamanı əvvəlcə universitetin rektoruna dəvətə görə təşəkkürünü bildirib. O, 44 günlük müharibə dövründə insan hüquqlarının müdafiəsi, habelə beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin pozulması faktlarının araşdırılmasısahəsində fəaliyyət, beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim edilmiş müvafiq hesabatlar barədə danışıb.
Ombudsman çıxışında işğaldan azad olunmuştorpaqlarımızda gizli təhlükə kimi mövcud olan minaların yaratdığı təhlükə haqqında geniş məlumat verib. Bildirilib ki, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən yaşayış əraziləri kütləvi şəkildə minalanmışdır. Ombudsman Azərbaycan tərəfinin dəfələrlə bununla bağlı etdiyi çağırışlara baxmayaraq, Ermənistanın hələ də minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrini verməkdən yayındığını qeyd edib.
Bununla yanaşı, Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən mina problemi ilə bağlı müvafiq beynəlxalq təşkilatlara hesabat ünvanlandığı da diqqətə çatdırılıb. Ombudsman beynəlxalq səviyyədə Ermənistana münasibətdə lazımi təsirlərin olmadığını təəssüflə qeyd edib. S.Əliyeva Ermənistanın törətdiyi çoxsaylı ağır cinayətlərə görə məsuliyyətə cəlb edilməsi istiqamətində bütün zəruri addımların atılacağını vurğulayıb.
Yekunda Ombudsman təsisatının 44 günlük müharibə ilə bağlı fəaliyyətinə dair təqdimat nümayiş etdirilib.

Ombudsman made a speech at the event organized by Ankara Yildirim Beyazit University
The Ombudsman, Ms. Sabina Aliyeva, who is in Turkey for an official visit, made a speech at the event on the topic “The Process of Normalization of Life in Karabakh: Legal and Political Assessment” organized by Ankara Yildirim Beyazit University. The Rector of the University, legal scholars, scientific researchers, and students took part in the event.
During her speech, the Ombudsman first thanked the Rector of the University for the invitation. She spoke about the activity in the protection of human rights during the 44-day war, as well as investigation of the facts of violation of the norms and principles of international humanitarian law and the relevant reports addressed to the international audience.
The Ombudsman also gave broad information about the hazardous effects of mines as a hidden threat in the liberated areas. It was said that the residential areas were massively contaminated by landmines by Armenia during the period of occupation. The Ombudsman noted that although the relevant public calls were made by Azerbaijan, Armenia still refrain from sharing accurate mine maps.
Furthermore, the Azerbaijani Ombudsman underlined that she issued a report on the landmine problem to the relevant international organizations. She regrettably noted that there was no necessary influence on Armenia at the international level. Ms. Aliyeva highlighted that all the necessary steps will be taken to bring Armenia to justice for commission of numerous serious crimes.
In the end, a presentation was made on the activities of the Ombudsman Office in connection with the 44-day war.